Premiér Andrej Babiš kritizuje ministry, že komunikují postup v koronakrizi, aniž je schválen ve vládě. Jejich vyjádření se často liší a matou tak veřejnost. Sám se ale chová stejně. Oznámil plnou kompenzaci zavřeným restauracím, a přitom bude sotva poloviční než v sousedních zemích.
„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat těmto sektorům jejich náklady,“ slíbil premiér Babiš před jednáním kabinetu, který rozhodl o uzavření restauračních zařízení a dalších provozů od 18. prosince dva týdny poté, co je otevřel.
Asociace: Čekali jsme víc
Kompenzace pro obory opakovaně postižené státními restrikcemi dostal za úkol připravit vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček, jehož covidové programy zatím zůstaly daleko za vyvolaným očekáváním. Ministr si liboval nad „konstruktivním jednáním“ s asociacemi či ministerstvem financí, výsledek je ale diametrálně odlišný od veřejného slibu premiéra Babiše, že budou uhrazeny všechny náklady.
Havlíčkovo nadšení, jak báječně se postaral o gastronomický sektor, nesdílí Asociace hotelů a restaurací ČR. V tiskovém prohlášení po jednání s Havlíčkem upozorňuje na skutečnost, že nebyla dosud předložena konkrétní data, která by potvrdila rizikovost restaurací ve smyslu zvýšeného šíření nákazy.
Asociace zdůrazňuje, že rozhodnutí o dalším uzavření restaurací a ubytovacích služeb přichází v době, kdy je většina podnikatelů v oblasti služeb na konci svých ekonomických možností.
Na rozdíl od Babišova slibu, že vše bude kompenzováno, zástupci dotčených oborů přiznávají, že původní požadavky na kompenzace byly vzhledem k dlouhodobým ekonomickým tlakům na restaurace vyšší. Výsledkem je úhrada mezd zaměstnanců a možnost požádat o proplacení jen části dalších nákladů.
Kompenzace 30 až 40 procent
Konkrétnější byl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Propočítal, že v ideálním případě se hospodský se všemi nabízenými kompenzacemi dostane na zhruba 30 až 40 procent obratu. To je přibližně poloviční náhrada škody v porovnání s podnikateli v sousedním Německu nebo Rakousku.
„Je jasné, že přijatá opatření náklady hospodského zdaleka nepokryjí,“ uvedl Prouza a kritizoval fatální selhání vlády, protože znovu do kompenzačního programu nezahrnula dodavatele, kteří jsou stejně postiženi jako vlastní gastronomické provozy. „Vláda se k nim zcela otočila zády,“ dodal.
U kompenzačních programů je navíc klíčové, jak budou ve finále nastaveny jejich podmínky, zda tato pomoc přijde rychle, nebude příliš byrokratická a výběrová. V tomto směru dosud vynikaly právě programy ministra Havlíčka.
Přednostní podpora pro velké firmy
Na tento problém upozorňuje i předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. I on podotýká, že schválené kompenzace zdaleka nedosáhnou ani poloviny nákladů, a není jasné, na koho všeho se budou vztahovat.
„Vláda vždycky dělala vše pro to, aby vyloučila co největší okruh příjemců státní pomoci. Vládní podpora vždycky směřovala v první řadě velkým firmám, kde je více zaměstnanců,“ řekl Bábek deníku FORUM 24.
„V tomto sektoru je mnoho živnostníků a nikdo v této chvíli neví, jak se to na ně vztahuje,“ dodal. Uvedl příklad hospody provozované třemi živnostníky (rodinná firma) s jedním zaměstnancem, pro které je podpora, tak jak byla představena, nevýhodná.
Další Bábkovou výhradou je skutečnost, že vláda nabízí dotace (nikoli úlevy), které provázejí byrokraticky náročné žádosti, jejich kontrola je proto komplikovaná a pro podnikatele nebezpečná.
Jde o přežití
Velmi skeptické jsou k přístupu vlády ke gastronomii rovněž některé občanské iniciativy, kterým už dochází trpělivost. Mezi nejviditelnější patří iniciativa „Chcípl pes“, k níž se do neděle přidalo sto podniků. Téhož dne, kdy vláda rozhodla o uzavření restauračních zařízení, vydala tiskovou zprávu.
Iniciativa prohlašuje, že vláda svými kroky pokus-omyl hospodské nahnala do situace, kdy se musí aktivně bránit, protože jde o doslovné přežití podnikatelů, ale i zaměstnanců a jejich rodin.
„Vláda si musí uvědomit, že rychlá pomoc v rozmezí pár dní bude stát státní kasu mnohem méně než rekonstrukce trhu až po pandemii. Obáváme se, že budeme zažívat mnohem horší vlnu pandemie – chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělání. Jediná možnost je poskytnout urychleně 80 procent z tržeb z minulých let,“ píše se v prohlášení s narážkou na podporu v Rakousku a Německu.
Lze ovšem důvodně pochybovat, že Babišova vláda tyto zoufalé apely vyslyší.