Premiér Babiš vesele vykrádá český stát a státní úředníci mu v tom pomáhají

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Holding Agrofert ze svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše nadále čerpá dotace, třebaže je Evropská unie pozastavila kvůli zřejmému konfliktu zájmů a následnému vyšetřování. Peníze pro Babišovy firmy v řádech stovek milionů korun jdou nyní z peněz českých daňových poplatníků.

Deník FORUM 24 na tuto skutečnost upozornil již před dvěma týdny a nyní ji potvrdili reportéři Českého rozhlasu. Článek iRozhlasu se jmenuje Brusel část dotací pro Agrofert stopl, Česko je ale posílá dál. ‚Nemáme důvod nevyplácet,‘ říká fond.

Co z toho plyne? Je to dost jasné: Český premiér masivním způsobem okrádá český stát a úředníci státu s ním na tom  spolupracují.

archiv

Existenci konfliktu zájmů totiž potvrdili právníci Evropské komise a usnesení Evropského parlamentu vyzvalo k ukončení vyplácení peněz pro Agrofert. Evropská komise proto zastavila veškeré platby pro Agrofert ze strukturálních fondů.

Státní zemědělský intervenční fond je platební agentura podřízená ministerstvu zemědělství (ministr Toman je rovněž vyšetřován pro konflikt zájmů, neboť jeho blízcí příbuzní – otec a bratr – také berou z fondu dotace) a je akreditovaná ministerstvem financí, kterou řídí ministryně za ANO Alena Schillerová.

Toman s Babišem spolupracuje na společném odporu vůči požadavku EU, aby ČR přestala vyplácet dotace velkým zemědělským vlastníkům, tedy mimo jiné i právě jejich vlastním firmám. Odmítají takzvané zastropování dotací prostě proto, aby peníze z Evropy šly jim.

A teď se podívejme, jak státní úředníci v době Babišovy vlády aktivně spolupracují na okrádání českého státu jeho nejvyššími představiteli:

Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková bez rozpaků vysvětlila, proč stát platí nadále Agrofertu peníze, třebaže je EU zastavila:

Zbyněk Pecák

„Ze strany platební agentury Státní zemědělský intervenční fond není důvod neproplácet. Z pohledu České republiky jsme přesvědčeni o tom, že ke střetu zájmů nedošlo a nedochází,“ uvedla Nováková.

SZIF totiž prý nemá žádný pokyn k tomu, že by měl s vyplácením peněz přestat.

Odkud by měl takový pokyn přijít? No kupříkladu z ministerstva zemědělství. Jenže tam sedí Babišův spolupachatel Miroslav Toman. Anebo z ministerstva financí, kde ale vládne hnutí ANO a paní ministryně je nyní jako vicepremiérka nejbližší Babišovou spolupracovnicí.

Prý tady bylo dříve nějaké Palermo. Tohle je ale co?

Toto je okrádání státu a jeho daňových poplatníků za bílého dne a veřejně na základě naprosté drzosti a předstírání, že premiér, který je jediný beneficient a manžel ovládající osoby, vůbec a ani trochu neovládá tento mnohamiliardový majetek a vůbec se nestará o příjmy těchto firem. A přitom státní aparát se snaží pumpovat do těchto firem peníze v rozporu s pravidly. To je tedy ale náhoda, že…

Andrej Babiš jako předseda vlády nechává dotovat ze státního rozpočtu a tedy z peněz českých daňových poplatníků soukromé firmy ze svých svěřenských fondů. Jinými slovy: naprosto neskutečným způsobem krade. Firmy z jeho svěřenských fondů ovládá jeho manželka spolu s najatými právníky. Svěřenské fondy jsou tudíž pouhým trikem na zakrytí podstaty věci. Zakrytí holého faktu, že Andrej Babiš vedle výkonu nejvyšší funkce exekutivy a v rozporu s duchem našich zákonů podniká, uděluje si dotace, na které nemá právní nárok, a tím okrádá stát. A ještě se nám směje, lže a dělá z nás pitomce.

Jak je možné, že se úředníci státu, kteří Babišovi veřejné peníze posílají a pak to obhajují, za sebe nestydí? Jak se mohou podívat na sebe do zrcadla?

Společnost nemůže zdravě fungovat, když lidé ztratí čest a oddají se službě obyčejnému gangsterismu. Anebo jen drží hubu a krok.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner