Premiér fabuluje o vrácení dotací. Budou strženy okamžitě po finálním auditu

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Babiš zdůrazňuje, že Česká republika nebude kvůli auditu Evropské komise vracet žádné peníze. Totéž prý platí pro Agrofert. Jenom ale mlží a fabuluje. Pokud se závěry zprávy potvrdí, budou o tyto peníze okamžitě kráceny dotační programy. Co bude následovat?

ČTK

Andrej Babiš kolem sebe vytváří marketingovou kruhovou obranu, totožnou metodou jako v kauze Čapí hnízdo. Nic jsem neudělal, všechno je lež, nesmysl a účelová kampaň temných sil, které chtějí odstranit úspěšného „protikorupčního“ premiéra z politiky. U auditu, jehož předběžné závěry odhalily jeho pokračující střet zájmů a manipulace s dotacemi ve prospěch Agrofertu, ještě přitvrdil. Jde o útok na Českou republiku, na české zemědělství, na státní rozpočet. Vždy má po ruce někoho, na koho shodit svoje vlastní problémy.

Proč bychom měli platit?

Premiér by se choval racionálněji a snížil by napětí ve veřejném prostoru, kdyby prohlásil, že se vláda – a především on sám osobně – s výsledky auditu nejprve podrobně seznámí, vypracuje objektivní stanovisko pod nezávislou kontrolou dotčených úřadů, a pokud závěrečná zpráva Komise potvrdí protiprávní čerpání evropských dotací, postaví se k tomu česká strana čelem, padni komu padni. Očekávat podobně státnický přístup od Andreje Babiše je z říše fantasy.

Naposledy se k tomuto tématu vyjádřil v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES (10. 6. 2019) z portfolia holdingu, který mu prý už nepatří a neví, co se s ním děje. A neví to prý ani jeho manželka, která sedí v dozorčí radě jeho svěřenského fondu.

Že na rozpor s českou legislativou musely přijít evropské orgány, které podle slov Andreje Babiše tuzemskými zákony pohrdají a nerespektují je? Není divu, když mají u nás jejich výklad v rukou ministři či úředníci spadající pod přímý vliv hnutí ANO, jež má pod kontrolou penězovody z EU.

Na dotaz Mladé fronty DNES, kdo by zaplatil peníze, kdyby se musely nějaké vracet, jestli stát, nebo Agrofert, reagoval premiér velmi nedůtklivě.

„Proč by to měla platit moje bývalá firma? Nic tady nezapříčinila, tak proč se ptáte na takové nesmyslné otázky? Proč by to měli platit?“ prohlásil a vinu shodil na auditory, kteří se prý chovali velmi nestandardně a vůbec nebrali v potaz argumenty státních úředníků. „Moji bývalou firmu ani nekontaktovali. To je úplně stejné jako OLAF. Chovali se na hraně šikany,“ žaloval.

Nestandardní chování auditorů

Předseda české vlády dává otevřeně najevo, že pokud nezávislí auditoři, na které má jeho aparát nulový vliv, nepřijmou jeho argumenty, chovají se pochybně a nestandardně. Trvá na tom, že nikdo nic vracet nebude. „Proč mi kladete otázku na věc, která nenastala? Nemusíte neustále spekulovat. Jsem přesvědčen, že není důvod, aby Česko vracelo peníze,“ prohlásil, a tím považuje věc za vyřízenou.

Nedá se předpokládat, že se bude konečná podoba auditu, který může být finalizován do půl roku, zásadněji lišit od zveřejněných závěrů. Zkušenosti s podobnými zprávami, které navíc požadují maximální sankci stoprocentní korekce, hovoří o ničem jiném.

Takto dopadla i kauza operačních programů Severozápad, kde nebyla uznána většina námitek českých úřadů. Dnes policie navrhuje obžalobu 26 lidí včetně bývalé hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD), kterou jako advokátka zastupovala její přítelkyně Marie Benešová, současná ministryně spravedlnosti. Podobně může dopadnout i kauza Agrofert, proto tolik povyku kolem.

Peníze se strhnou a bezodkladně

Jaká je tedy realita? Andrej Babiš jen vytváří kouřovou clonu. Česká republika sice skutečně vracet dotace v tomto smyslu nebude. Pokud ale finální audit potvrdí zjištěná pochybení, peníze z dotačních programů nám budou strženy. Budou potom chybět pro financování řady schválených projektů jiných žadatelů, ať už jsou mezi nimi podnikatelé, školy, města či obce.

Tento mechanismus popsal deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se kauzou premiérova střetu zájmů zabývá dlouhodobě. Výsledky auditu ho nepřekvapily, stejně jako zastavení vyplácení dotací Agrofertu. „Andrej Babiš nemůže být překvapen. To, co se stalo, bylo předvídatelné,“ tvrdí. Jak to bude dál?

„Až bude vyhotovena definitivní zpráva a stanoví konečnou výši sankcí za protiprávně proplacené projekty Agrofertu, odečtou se dotace v následujících platbách České republice. Mohlo by jít o několik splátek v průběhu následujícího půl roku. Rozhodnutí Evropské komise totiž nemá odkladný účinek,“ říká Zdechovský.

Soudní žaloby nemají vliv

Naráží tím na další možný postup, který by mohl následně zvolit Babišův aparát, a sice poslat žalobu k Soudnímu dvoru EU. Tento soudní spor by se mohl táhnout několik let, podtrhl by jen ostudnou blamáž, poškozující obraz České republiky v zahraničí, ale na konečném efektu, že by byly okamžitě kráceny dotace a zastaven jejich příliv Agrofertu, by se nic nezměnilo.

Europoslanec upozorňuje ještě na jednu věc, a sice na dvojí metr fungování českých úřadů ve vztahu k evropským institucím. V běžných případech reagují na jejich podněty a dotazy takřka obratem, ale pokud se jedná o problémy premiéra, používají velmi vlažnou a zdržovací taktiku, podobně jako advokáti v kauze Čapí hnízdo.

Agrofert v ohrožení

Úředníci zpracovávající odpověď Evropské komisi pod dohledem ministrů ANO, kteří už veřejně oznámili, že chyba je na straně evropských auditorů a doma je vše v pořádku, se octnou pod enormním tlakem.

ČTK

O objektivitě jejich přístupu nelze mít žádné iluze. Tím spíše, že jednou z jejich nadřízených je ministryně financí Alena Schillerová. Představa, že zrovna ona bude vymáhat peníze po Agrofertu, aby byly ušetřeny kapsy daňových poplatníků, je zcela iluzorní.

České úřady nejsou ve snadné situaci už jen proto, že pokud se v této věci rozjede policejní vyšetřování jako v kauze Severozápad, mohou být popotahováni všichni, kdo uvedli nepravdivé či zkreslené údaje.

I proto se bude Andrej Babiš snažit udržet ve vládě se svým týmem co nejdéle. Navršených kostlivců je už tolik, že mohou ohrožovat nejen jeho osobně, ale i ekonomickou rovnováhu jeho impéria, ke kterému se dnes formálně nehlásí.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner