Premiér Fiala: Naše vláda je silná. Společnost jsme provedli velmi kritickým rokem

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Uhlíř Patrik)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Uhlíř Patrik

Vláda koalice SPOLU a Pirátů se Starosty je silná. Ukazuje se to na tom, jak jsem společnost provedli velmi kritickým rokem, prohlásil v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi premiér a předseda ODS Petr Fiala. Podle něj se vládě podařilo celou situaci zvládnout a ukázalo se to i v nedávných volbách. Do diskuze byl zván i předseda opozičního ANO, na pozvánku ale nereagoval.

„Naše vláda je silná a ukazuje se to na tom, jak jsme společnost provedli velmi kritickým rokem. Když jsme tu seděli před rokem, nikdo si nedovedl představit, že budeme čelit něčemu, jako je ruská agrese na Ukrajině, a všem dopadům války,“ popsal ve vysílání České televize premiér Petr Fiala.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vládě se podle něj situaci ohledně vysoké inflace, energetické krize i války na Ukrajině podařilo zvládnout. Ukázaly to i nedávné senátní a komunální volby, ze kterých se podle premiéra snažila opozice udělat referendum o jeho kabinetu.

Inflace bude klesat

Ohledně dalšího vývoje inflace je premiér optimistický. „Máme tu odhady expertů a ti, když se dívají na naše opatření, tak odhadují, že inflace bude v příštím roce klesat,“ popsal. „Věřím, že se nám bude inflaci dařit zvládat a budeme dělat všechno,“ dodal.

Za růst inflace v České republice je podle Fialy zodpovědná minulá vláda. „My jsme varovali před tím, že obrovské deficity Babišovy vlády povedou k rychlému nárůstu inflace a to se taky dělo. I nezávislí experti říkali, že špatné hospodaření předchozí vlády vedlo k prudce se zrychlující inflaci,“ uvedl. Právě ceny energií táhnou inflaci nahoru. V září byla v České republice inflace 18 procent, meziročně pak 15,5 procenta.

Česká republika se podle Fialy musí zbavit závislosti na ruských energiích. Rozhodující prý bude příští zima. „Probíhá řada snah, které jsou zatím úspěšné, abychom dokázali nahradit ruský plyn.“

Jurečka ministrem životního prostředí do konce roku

Premiér Petr Fiala požádá vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby funkci ministra životního prostředí vykonával až do konce roku. Pokud nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, bude poté připraven navrhnout do funkce lidoveckého ministerského kandidáta Petra Hladíka.

„Chci navrhnout kandidáta, který se bude moci plně věnovat řízení tohoto důležitého resortu, a ne vysvětlování nejasností,“ oznámil Fiala v České televizi.

Fiala už ve čtvrtek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že potřebuje víc času na podání návrhu. Chce si být jistý, že budou vysvětleny všechny nejasnosti kolem Hladíka. Jmenování bývalého náměstka brněnské primátorky ministrem zkomplikovala kriminální kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli kauze policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Hladík několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články