Premiér Fiala navštíví papeže Františka. Mluvit budou o pomoci Ukrajině

Papež František (Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Papež František | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Premiér Petr Fiala (ODS) se příští čtvrtek setká ve Vatikánu s papežem Františkem. Hovořit budou o aktuálních mezinárodních otázkách či české pomoci Ukrajině. Fiala do Vatikánu zamíří z Berlína, kde ve středu vystoupí jako čestný řečník na zasedání Východního výboru německého hospodářství.

Fialu ve Vatikánu přijme papež František, předseda vlády bude jednat také se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. “Jejich rozhovory se dotknou aktuálních mezinárodních otázek a české pomoci napadené Ukrajině a jejím obyvatelům,” sdělila úřad vlády.

Papež František významně proměňuje praxi katolické církve a vrací ji k evangelním kořenům (ČTK/AP/Alessandra Tarantino)

Letos v březnu přijal papež František předsedu vlády Slovenské republiky Eduarda Hegera s manželkou. Jejich rozhovor se zabýval válkou na Ukrajině a jejími dopady na regionální a mezinárodní úrovni, přičemž zvláštní pozornost byla věnována humanitární situaci a přijímání válečných uprchlíků.

Premiér Fiala nebude prvním českým předsedou vlády, který se s hlavou katolické církve setká. S papežem Františkem jednal při příležitosti setkání lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě v březnu 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V roce 2009 se s papežem Benediktem XVI. setkal předseda vlády Jan Fišer (ODS). Při setkání v papežově knihovně mu předal pamětní medaili vydanou při příležitosti 20. výročí kanonizace svaté Anežky České.

Papeže Benedikta XVI. navštívil také premiér Petr Nečas (ODS) u příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Papež František byl také několikrát pozván k návštěvě České republiky. Zatím tak ale neučinil. Naposledy mu pozvání při příležitosti jeho 85. narozenin poslal prezident Miloš Zeman. Poprvé oslovil hlavu katolické církve v roce 2015. Své pozvání zopakoval v září 2016 prostřednictvím šéfa vatikánské diplomacie kardinála Pietra Parolina, se kterým se setkal na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Františkův předchůdce Benedikt XVI.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články