Premiér Fiala ocenil rozhodnutí prezidenta Pavla. Úprava valorizace důchodů je nesmírně důležitá, vzkázal

Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS) (Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24)

Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS) | FOTO: Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24

Premiér Petr Fiala (ODS) uvítal rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat úpravu mimořádné valorizace důchodů. Novela zabraňuje enormnímu nárůstu zadlužení země a zároveň zaručí všem příjemců důchodů jejich zvýšení průměrně o 780 korun, prohlásil ministerský předseda. Za správné označili prezidentovo stanovisko i další koaliční politici včetně ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Pavel na středeční tiskové konferenci oznámil, že se spornou vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů rozhodl podepsat. Považuje ale za nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak sám. Opoziční hnutí ANO už zopakovalo, že se na soud kvůli retroaktivitě a způsobu projednání novely obrátí.

Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Fiala řekl, že prezidentovo rozhodnutí uvítal. „Tato úprava je nesmírně důležitá, protože zabraňuje enormnímu nárůstu zadlužení naší země a zároveň zaručí všem, kteří pobírají důchody jejich zvýšení průměrně o 780 korun,“ prohlásil předseda vlády.

Vicepremiér Jurečka na sociální síti označil Pavlovo rozhodnutí za správné. „Jsem rád, že se podařilo vysvětlit naléhavost úpravy valorizace důchodů. Důvody k tomuto kroku jsou jasné, musíme zodpovědně spravovat veřejné finance a nesmíme zadlužovat další generace. Úprava červnové valorizace je záchrannou brzdou. Kdyby vláda nezasáhla, přinesla by valorizace dalších 34 miliard dluhů do státního rozpočtu a zátěž by dál nekontrolovaně rostla,“ napsal na twitteru.

Koalice je podle Jurečky připravená návrh obhájit před Ústavním soudem. Podle šéfky sněmovny a koaliční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové rozhodnutí Ústavního soudu napomůže jednou provždy odstranit některé otazníky, které ohledně projednávání zákona vznikly. „Nicméně jsem ráda, že i podle prezidenta Pavla převažují racionální argumenty pro schválení této novely,“ okomentovala prezidentův krok.

Pavlovo rozhodnutí ocenil i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „To, aby fungování našeho státu včetně důchodů bylo dlouhodobě udržitelné, je v zájmu každého z nás. Vládu teď čeká úkol přijít se zásadní reformou penzí pro budoucnost všech generací. Úkol, kterého se nebojíme,“ reagoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články