Premiér Fiala vysvětlil, proč jde na Zemanův večírek. Vím, proč tak jednám, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Premiér Petr Fiala vydal krátké prohlášení, ve kterém vysvětluje, proč se zúčastní oslav výročí 28. října na Pražském hradě. Také v letošním roce je tato událost v režii Kanceláře prezidenta republiky terčem kritiky, protože Zeman nepozval další nejvyšší ústavní činitele, šéfa Senátu Miloše Vystrčila a předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétu Pekarovou Adamovou. Premiér Fiala se ale za vládu akce zúčastní.

Fiala zmiňuje, že dostává výzvy, aby akci bojkotoval, zmiňuje, že to se dělo i v loňském roce, a připomíná, že i tehdy se akce zúčastnil. „Stejně jako minule i nyní odpovídám, že se mi tento přístup rozhodně nelíbí, ale zároveň nebude důvodem, abych se akce nezúčastnil,“ říká k naschválu, který Zeman opět udělal. Podle premiéra však nejde o soukromou oslavu Miloše Zemana, a proto se jí zúčastní.

Generální ředitel olomoucké společnosti Nutrend Richard Zedník (ČTK / Peřina Luděk)
„Za prvé, nejde o soukromou oslavu Miloše Zemana, ale o tradiční akci k výročí vzniku samostatné a demokratické republiky. Za druhé, bude tam celá řada dalších hostů: velvyslanců, diplomatů, příslušníků ozbrojených sil, vyznamenaných a jejich blízkých. A naprostá většina z nich půjde na oficiální oslavu státního svátku země, kterou mám tu čest nyní reprezentovat jako předseda vlády. A právem čekají, že tam budu přítomen,“ objasňuje Fiala a připomíná třetí bod svého vysvětlení: prý nechce ukončit komunikaci s končícím prezidentem.
„Za třetí, na počátku mandátu této vlády jsem si zvolil cestu komunikace a hledání vzájemných cest mezi nejvyššími představiteli naší země. Není to jednoduché a u mých voličů ani nijak populární. Ale je to nutné v zájmu České republiky. A minimálně v její zahraniční politice se to vyplácí. Nebudu toto svoje rozhodnutí měnit několik měsíců před koncem mandátu současného prezidenta republiky. Možná tím řadě z vás neudělám radost, ale vím, proč tak jednám. A pevně věřím, že takto je to správné,“ uzavřel prohlášení Petr Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články