Babiš mezi občany prudce ztrácí podporu. Už si nemůžeme dovolit vládu nekompetentních populistů, míní opozice

repro ČT

Premiér Andrej Babiš | FOTO: repro ČT

Nejnovější volební model agentury Kantar ukázal, že hnutí ANO ztrácí podporu mezi voliči. S 24,5 % hlasů by nyní zaznamenalo nejhorší výsledek od voleb v roce 2017. A dál na podpoře ztrácí – naopak ho dohánějí Piráti následovaní ODS. Zeptali jsme se představitelů opozičních stran, jak výsledky tohoto průzkumu hodnotí a zda se kvůli nezvládnuté epidemii blíží konec Andreje Babiše v čele vlády.

Z výsledků nedávných krajských a senátních voleb a z následných predikcí je patrné, že Babišovo hnutí ANO už nemá zdaleka takovou podporu jako v minulosti. Vliv na to mají mj. vládní zmatky během epidemie koronaviru, kvůli kterým se české nemocnice nacházejí na hranici svých kapacit.

I na to poukázal předseda ODS Petr Fiala ve vyjádření pro deník FORUM 24. „Podstatnější než průzkumy jsou výsledky voleb, a ty hovoří jasně. Opozice by už dnes hnutí ANO přečíslila a my uděláme vše pro to, aby se tak ve volbách i stalo. Už si nemůžeme dovolit další roky vlády nekompetentních populistů. Čekají nás těžké časy, Česko bude nutné postavit na nohy. A na to je třeba kompetenci, tvrdou práci a odvahu, nikoli marketingové triky,“ poznamenal k aktuální situaci.

Pavel Hofman

„Vláda zjistila, že podobně jako na ekonomické zákony, ani na pandemii marketingové triky nestačí. V plné nahotě se ukázalo, čeho jsou reálně schopni, a výsledek je tristní. Bohužel pro Českou republiku z toho budou vyplývat i nepříjemné následky v podobě škod na zdraví, životech a ekonomice. Česko potřebuje kompetentní a odvážnou vládu, která ho z této krize vyvede, a uděláme vše pro to, aby se to stalo co nejdříve,“ dodává Fiala.

Jeho spolustraník a místopředseda ODS Martin Kupka také nepochybuje o vině Andreje Babiše na současné koronavirové situaci. „Je nepochybná a významná. Stačí zopakovat sled jeho vyjádření a rozhodnutí v srpnu a v září. Navíc se pořád nedaří napravit zmatek ve vládní komunikaci. To se bude samozřejmě dál podepisovat na důvěře ve vládu i samotného premiéra,“ myslí si.

O značné ztrátě podpory se rozhovořil i předseda druhé nejsilnější strany, Pirátů, Ivan Bartoš. „Je logické, že pan premiér mezi občany prudce ztrácí podporu a důvěru. Místo ochrany Česka před druhou vlnou koronaviru si v létě raději dělal předvolební kampaň a s plným vědomím riskoval životy našich obyvatel. A to například seniorů, kterým před kamerami předstírá, že mu na nich záleží, ale pak je bez mrknutí oka ohrozí na životě,“ uvedl ve vyjádření pro FORUM 24.

„Současná kritická situace, počty těžce nakažených i zemřelých, epidemie v domovech pro seniory, zavřené podniky, které se možná už nikdy neotevřou – to jde opravdu na vrub naší vlády. A lidé to vidí a logicky za to činí pana premiéra odpovědným. Za Piráty jsme už pět měsíců předkládali konstruktivní návrhy, jak zabránit opětovnému masovému šíření viru. Tyto návrhy vycházely vždy z názorů opravdových expertů a z analýz. Chtěli jsme za každou cenu předejít přesně té situaci, v níž dnes jsme, a ochránit Česko před dalším zmrazením. Pan Babiš se nám jen smál, že zbytečně strašíme. Za tohle jednání teď zcela pochopitelně ztrácí hlasy,“ konstatuje Bartoš.

Doplnila ho poslankyně a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová: „V uplynulých měsících se (premiér Babiš) i navzdory dlouhotrvajícím pirátským apelům odmítl řádně připravovat na druhou vlnu koronaviru a zaštiťovat potřebná opatření. To vše jen proto, aby neohrozil svůj zisk v podzimních volbách a měl hezké PR. Ohrozil tak životy občanů, jejich zaměstnání, firmy, vzdělávání jejich dětí, celý náš zdravotnický systém. Za současnou krizi nese odpovědnost a občané jsou si toho vědomi,“ myslí si.

„Věc je možná. Pevně věřím, že tohle je začátek konce Andreje Babiše. Bude to chtít kompromisy, bude to chtít spoustu práce, bude to chtít uvěřitelný program pro Česko. Jsem ale na vše připravena, protože současný premiér je pro nás nebezpečný a musí prohrát,“ vyjádřila se k aktuálnímu volebnímu modelu agentury Kantar předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nedávno pro FORUM 24 promluvila také o tom, že je Andrej Babiš a jeho hnutí na limitu svého maximálního možného volebního zisku. „Vnímám to jako bod zlomu. Jak vidíme, hnutí nezvládá vládnout v krizi. V časech dobrých by uměl vládnout každý, oni se nepouštěli do žádných zásadních reforem, které jsou v této zemi velmi potřebné. (…) Hnutí ANO to nezvládá, lže, není schopno se omluvit a premiér není schopen za to vzít zodpovědnost, byť to sám slíbil. Lidé si uvědomují, že Andrej Babiš není premiér do nepohody, a já jsem si zcela jistá, že bychom to jako opoziční strany – pokud bychom sestavili vládu – zvládli mnohem lépe než on,“ řekla Pekarová Adamová.

Pro deník FORUM 24 se vyjádřil také poslanec za TOP 09 Dominik Feri. „Nespokojenost s tím, jak vláda zvládá boj s koronavirem, roste. Až zvládneme nápor epidemie, bude muset vláda složit účty. Za kritický moment pokládám Babišovu intervenci do opatření v srpnu, kdy patrně kvůli obávám z reakce veřejnosti byla na jeho popud navržená opatření zmírněna. Vláda rovněž ponese odpovědnost i za nekompenzované dopady přijatých opatření,“ míní Feri.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner