Premiér na kampani za veřejné peníze s Orbánem diskriminuje novináře

Maďarský premiér Viktor Orbán (ČTK/AP/Zsolt Szigetvary)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: ČTK/AP/Zsolt Szigetvary

Maďarský premiér Viktor Orbán, který nedávno platil ze státních peněz protievropské reklamy i v Babišově MF DNES, přijel na návštěvu do České republiky. I když návštěva v Ústeckém kraji byla evidentně součástí volební kampaně hnutí ANO a jen za pohoštění vydal Úřad vlády ČR z peněz daňových poplatníků nejméně 561 tisíc korun, výdaje do limitu volební kampaně hnutí ANO započítány nebudou.

Přestože byla cesta Andreje Babiše a Viktora Orbána hrazena z veřejných peněz, došlo na tiskové konferenci k diskriminaci novinářů, kdy nebyli vpuštěni zástupci renomovaných zahraničních i tuzemských médií. Proti tomu se již ohradil Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve své tiskové zprávě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Na červeném seznamu nežádoucích se ocitli například novináři z francouzského listu Le Monde, německé veřejnoprávní televize nebo českého zpravodajského webu Seznam Zprávy. Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace.

Zástupci Pirátů a Starostů se naopak v předvečer návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku setkali s primátorem Budapešti Gergelym Karácsonym. Jedním z bodů schůze byla diskuze o svobodě a ochraně liberálních hodnot demokracie, které ve své zemi maďarský premiér Orbán dlouhodobě potlačuje.

„Sbližování postojů předsedů vlád obou států je nebezpečným signálem. Ve většině zemí Visegrádské čtyřky jsme svědky toho, že vládní lídři se snaží ohrozit základní demokratické principy, o které jsme před 30 lety usilovali. V ohrožení je svoboda médií, férová soutěž politických stran či základy fungování právního státu. V Maďarsku je tento plíživý návrat k totalitě nejviditelnější. Důkazem toho je například hlasité varování Evropské unie, že Maďarsko porušuje principy právního státu. Pan primátor Karácsony nám dnes svoji zkušenost s vládou Viktora Orbána popsal a varoval nás před maďarskou cestou,“ řekl primátor Zdeněk Hřib s tím, že obě hlavní města představují alternativu, kterou nyní Gergely Karácsony nabízí i celému Maďarsku.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

„‚Pokud se tento člověk dostane k moci, Bůh chraň Evropu i Maďarsko.‘ To je citát Václava Havla z roku 2002, kdy Orbán prohrál volby. V roce 2010 volby vyhrál a éra Orbána začala. Zemi od té doby vede k restrikcím a jeho vládnutí nezničilo pouze demokratický systém v Maďarsku, ale ohrožuje i Evropskou unii. Započal válku proti demokratickým a liberálním institucím. Oblast médií je téměř plně v jeho rukou, zůstala pouze propaganda. Naše vláda je prakticky ve válce s EU a situace se zhoršilo poté, co byla Fidesz vyloučena z EPP (Evropské lidové strany) v Evropském parlamentu. Politická soutěž je nerovná, protože opoziční strany se prakticky nedostanou do médií. Ohroženy jsou orgány spravedlnosti, plně je ovládán ústavní soud i další části systému spravedlnosti. Politika Orbána je zcela v rozporu s tím, čeho bylo dosaženo v 90. letech. Viktor Orbán se zítra setká s premiérem ČR Andrejem Babišem a já proto vyzývám občany ČR, aby nedávali hlas podobným politikům, kteří nám svážou ruce a odeberou svobodu. V naší historii je mnoho styčných bodů. Cením si spolupráce V4, současná situace však směřuje ke zničení společných hodnot, nikoliv jejich posílení. Maďarská vláda není jen protidemokratická, ale i zkorumpovaná. Poučte se prosím z našich chyb a nevydávejte se cestou orbanizace,“ upozornil primátor Budapešti Gergely Karácsony.

Autor je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]