Evropská komise zaslala do České republiky definitivní závěry jednoho z auditů týkajícího se střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Pro premiéra to nedopadlo dobře. I když se opět staneme svědky průtahů, výmluv a možná i soudů, fakt je ten, že evropské úřady pracují systematicky a efektivně. Došly k tomu, co bylo očekáváno přinejmenším od srpna roku 2018. A Evropská unie není Babišova firma, naopak. Evropská unie už nechce jeho firmu nadále platit.
Dle informací deníku Respekt závěrečný audit potvrzuje to, co jsme se od auditorů Evropské komise dozvěděli před několika měsíci. A to například bylo: Babiš je konečným beneficientem Agrofertu. Je v pozici, kdy rozhoduje o zákonech, které ovlivňují konkurenční prostředí pro jeho firmu. Při žádostech o dotace firmy Agrofertu několikrát neuvedly správné informace, upravovaly je podle toho, jak se jim hodilo, a tak dále.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová bude dokument tajit tak dlouho, jak jen to půjde. Už dříve avizovala, že se Česká republika bude případně soudit – ano, náš stát by se tedy mohl pustit do mezinárodního soudního sporu kvůli penězům pro Agrofert. A to přitom z daní českých daňových poplatníků již nyní plynou holdingu peníze na projekty, které Evropská unie přestala proplácet.
Vraťme se ale na začátek. Problémy se střetem zájmů Andreje Babiše konstatovala před několika lety bývalá europoslankyně Ingeborg Gräßleová, o které současný premiér na tiskové konferenci dokonce prohlásil, že na něj vždycky „vyleje kýbl s*aček“. Gräßleová se zasadila o to, aby bylo upraveno evropské nařízení s názvem Finanční pravidla pro souhrnný rozpočet unie, který v Evropském parlamentu prošel 5. července 2018 a platit začal v srpnu téhož roku.
Klíčové je v tomto ohledu následující: Ke střetu zájmů dochází ve chvíli, kdy je ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací nebo jiné osoby. A důvodů je pro to mnoho: „Z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu,” stojí v nařízení.
Toto nařízení vzniklo právě kvůli kolosálnímu střetu zájmů Andreje Babiše a kvůli přesvědčení zástupců europarlamentu a Evropské komise o tom, že český zákon o střetu zájmů je naprosto nedostatečný, což neoficiálně přiznávají všichni oslovení.
Jen pár měsíců poté, co směrnice začala platit, Evropský parlament odhlasoval jednoznačnou většinou usnesení o tom, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. A pak už do České republiky zamířili auditoři, aby se zabývali nejen Andrejem Babišem, ale také ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, který má obdobný problém.
Zdálo se, že věc se táhne neúměrně dlouho, složení Evropské komise se dokonce změnilo. Babiš na lobbing nasadil ty nejlepší lidi v čele s jedničkou kandidátky do europarlamentu Ditou Charanzovou. A přesto zástupci Evropské komise došli k tomu, co je jasné každému, kdo se nad věcí jen trochu zamyslí – Andrej Babiš je momentálně v neúnosné situaci. Porušuje nařízení, která platí v Evropské unii, jejímiž jsme členy. Jeho holding čerpá dotace, ač on sám je předsedou vlády. Nyní je jisté, že takto to nebude moci zůstat a Babiš se k věci bude muset postavit čelem. To znamená rezignovat, nebo prodat Agrofert.