Premiér nic nepochopil. Jeho reakci na audit ke střetu zájmů nikdo neuvěří

ČTK

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš se dostal do zapeklité situace. Je podezřelý z porušování zákonů o střetu zájmů, státu hrozí stomilionové škody. Napadá audit Evropské komise a předem avizuje, že vláda jeho závěry odmítne. Právě on však nemůže zaujmout objektivní postoj a jeho reakci nikdo neuvěří.

ČTK

Nervóznímu rozpoložení šéfa ANO se nelze divit. Stahuje se kolem něj smyčka a může být ještě hůř. Audit Evropské komise jde zřejmě i proti jeho očekávání do větší hloubky a odhalil závažná pochybení nejen v premiérově přetrvávajícím střetu zájmů, ale i při přidělování evropských dotací Agrofertu. Co je nesmírně závažné zjištění, že někdy na hraně podvodu, což může následně vyvolat policejní vyšetřování.

Hodně silné kafe

Bývalý europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička k tomu na Twitteru uvedl: „Na základě skoro třicetileté zkušenosti mohu říct, že když už Komise použije takový jazyk, tak je to hodně silné kafe.“

O tom svědčí požadavek na vrácení plné výše sporných dotací ve výši 451 milionů korun, což musí být podloženo pádnými důvody. Vzhledem k vážnosti formulací lze jen stěží předpokládat, že se stanovisko auditorů zásadněji změní i po vypořádání připomínek, na které má česká strana dva měsíce.

Andrej Babiš dnes prohlašuje, že audit Evropské komise je „vysoce nestandardní“, a znovu vytváří dojem rozsáhlého spiknutí. Už je to ale hodně omšelá karta. „Je to všechno vylhané a absolutně nepřijatelné,“ říká. „Za Českou republiku budeme dávat stanovisko, určitě to budeme odmítat, protože to není pravda.“

Čeští právníci jsou podle něj jiného názoru. Má snad na mysli například dlouholeté spolupracovníky z Agrofertu, kteří mu dohlížejí na majetek ve svěřenských fondech, tedy Alexeje Bílka a Václava Knotka? Ti určitě.

Babiš nechápe, že nemůže být tím pravým arbitrem za Českou republiku ve sporu s Evropskou komisí. Právě kvůli předmětu tohoto sporu, kdy je on sám podezřelý z porušování evropských i českých zákonů o střetu zájmů a jeho hnutí ANO současně ovládá všechny dotčené orgány, které budou připravovat reakci. Jak ale může dopředu hlásit, že Česká republika všechno odmítne, když ještě ani nezná celý text?

Manipulace s dotacemi pro Agrofert

Závěry v auditní zprávě vyvolávají podezření, že došlo nejen k porušení pravidel střetu zájmů, ale že docházelo k manipulacím českých úřadů ve prospěch firem Agrofertu. Zjištění jsou tak znepokojivá, že se v jejich stínu ocitá i padesátimilionová kauza Čapí hnízdo. Audit odkrývá systémové selhání, jež vedlo k opakovanému zneužívání dotací, aniž je odhalily kontrolní orgány.

Tady se ovšem nelze divit, protože kontrola správnosti vyplácení peněz z evropských fondů leží zejména na bedrech ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, spadajících do hájemství hnutí ANO. Ministryně Alena Schillerová a Klára Dostálová patří mezi ty nejloajálnější, takže se nedá očekávat, že by se přehnaně pokoušely odhalovat nějaké „nepravosti“ v administraci evropských dotací zvláště pro Agrofert.

O to více se ministryně financí soustřeďuje na tažení proti malým podnikatelům a živnostníkům, jimž utahuje šrouby a pomáhá Babišovi vyvolávat dojem, že každý z nich je potenciální podvodník. Tady finanční úřady konají důsledně a bez prodlení. Z pohledu státního dozoru je to jednoduché a pro Schillerovou naprosto bez rizika.

100 milionů pro Penam špičkou ledovce

Medializovaný případ stomilionové dotace na výrobní toustovou linku pro Pekárnu Zelená louka z koncernu Penam je jen špičkou ledovce. Podle auditorů neměla nárok na dotaci z programu pro inovace, protože stejné tousty už několik let vyrábí německá pekárna Lieken, rovněž spadající do skupiny Agrofert. Jelikož ministerstvo financí tuto částku proplatilo, uhradí ji český daňový poplatník.

Podobných projektů, nesprávně zařazených do programu pro inovace, je ve zprávě víc. Audit zjistil i porušování pravidel veřejných soutěží na dodávky technologií, kde se účastnilo více společností Agrofertu. Jedna z nich vítěznou cenu podsekla a poté ji přepustila „rodinné“ firmě s vyšší cenou. Známy jsou i případy předražených zakázek, ale to vše bude předmětem dalších analýz auditní zprávy.

Zatímco Andrej Babiš stále označuje svoje hnutí za „protikorupční“, jeho impériu se podařilo vytvořit netransparentní systém rozdělování evropských dotací, překonávající podobné nešvary z minulosti, kterou sám označoval za „Palermo“.

„Mafie“ ve státní správě

Oligarcha vsadil vše na jednu kartu. Ovládne státní správu a zatímco bude části naslouchající veřejnosti vyprávět o budování lepších zítřků a mezitím si koupí či zaváže většinu mainstreamových médií, chapadla jeho „mafie“ budou přiživovat životodárné penězovody do jeho firem.

ČTK

Pokud se závěry auditu Evropské komise potvrdí ve finální verzi, ocitají se aktéři těchto machinací v podezření z porušování finančních zájmů EU. Jejich chování může mít trestně právní dohru.

Jak se k tomu v takovém případě postaví Babišova a Zemanova „bojovnice proti korupci“ Marie Benešová, která v obdobné kauze dotačních podvodů v operačních programech Severozápad podávala jako tehdejší advokátka obviněné hejtmanky Jany Vaňhové trestní oznámení na oznamovatele trestné činnosti?

Příběh nekončí

Tím však tento příběh nekončí. V červnu má následovat druhá část auditu k zemědělským dotacím, kde se dají očekávat podobné problémy. Mohou se týkat i ministra zemědělství Miroslava Tomana, vládního lobbisty za zájmy agrobaronů, jehož jednání bylo rovněž zkoumáno kontrolory.

Premiéra Babiše a jeho aparát podle všeho čekají velmi horké měsíce. Když vstupoval do politiky, věděl dobře, do čeho jde. Je si tak jistý sám sebou, že se nepoučil se ze své podnikatelské minulosti a dnes se objevují indicie, že se rozhodl rozmnožovat svoje impérium i za cenu porušování zákona.

Pokud bude audit definitivně stvrzen, v lepším případě může „jen“ přijít o dotace. V horším případě ho čeká další policejní vyšetřování.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner