Andrej Babiš v televizi Prima prohlásil, že předseda ÚOHS Petr Rafaj by měl rezignovat, pokud ho policie obviní v aféře kolem mýtného tendru. Takto rezolutní postoj svědčí o dvojím metru. Presumpce viny platí jen pro někoho, ne pro něj osobně.
[ctete postid=“242861″ title=“Další Faltýnkův problém: Pronájem luxusních bytů, vazby na miliardáře Hubáčka“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faltýnek-ČD-385×230.jpeg“ excerpt=“Policejní razie odhalila nejen podezřelé aktivity Jaroslava Faltýnka v průběhu “ permalink=“https://forum24.cz/dalsi-faltynkuv-problem-pronajem-luxusnich-bytu-vazby-na-miliardare-hubacka/“]242861[/ctete]
Předseda vlády v pořadu Partie (7. 4. 2019) komentoval schůzku s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem, jehož vyzpovídali společně s Janem Hamáčkem. „My jsme panu Rafajovi řekli, že si počkáme na vyšetřování policie. Kdyby se stalo, že ho policie obviní, tak samozřejmě budeme čekat jeho rezignaci.“
Distanc od Rafaje
To je silné vyjádření po týdnech opatrného našlapování kolem hlavních aktérů této aféry s výbušným potenciálem. Babiš si přitom nechává distanc, když opakuje, že bývalého poslance ČSSD Petra Rafaje do funkce šéfa antimonopolního úřadu v roce 2015 prosadili sociálnědemokratičtí ministři a šéf lidovců Pavel Bělobrádek většinou jednoho hlasu. Proti vůli ANO.
Podle zjištění policie do průběhu tendru na výběr mýtného systému zasahoval první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek bez oficiálního mandátu, který ovlivňoval Rafaje ve prospěch zájmů společnosti Kapsch. To se také následně stalo. ÚOHS výsledek tendru, v němž Kapsch neuspěl, později zrušil pro údajné chyby v zadávací dokumentaci.
Rafaj je podezřelý z korupce. Policie mu při domovní prohlídce zabavila mobil, množství dokumentů, desítky flash disků a 200 tisíc korun v hotovosti. I když zatím nebyl z ničeho obviněn, důvody takto invazivních kroků musely být vážné.
Prezidentovy zájmy
Takto jednoznačný postoj předsedy vlády, kterou navíc sám označuje za „protikorupční“, by se dal za normálních okolností považovat za samozřejmost. Jiná možnost ani neexistuje, protože prezident Miloš Zeman už avizoval, že Rafaje na návrh vlády neodvolá, a vyčkal by až na pravomocný rozsudek.
S tímto svérázným přístupem by mohl Rafaj v klidu zůstat ve funkci i v případě obžaloby nejen do konce svého funkčního období v roce 2021, ale kdyby mu to zákon umožňoval, v této logice by nic nebránilo jmenovat ho poté znovu. Že by šéf jednoho z nejdůležitějších státních úřadů, rozhodujícího i o miliardových fúzích a akvizicích, chodil k soudu kvůli korupci? Pro hlavu státu žádný problém.
Jenže u Zemana, který už hájí pouze zájmy hradního bloku, žádnou objektivitu očekávat nelze. Právní pojmy si ohýbá podle svého, jak mu to zrovna vyhovuje. Cítí potřebu Rafaje hájit za každou cenu zřejmě i proto, že nakonec vyhověl jeho přání, změnil svoje rozhodnutí a neblokoval vítězství Kellnerova konsorcia CzechToll/SkyToll v mýtném tendru.
Co pravá ruka Faltýnek?
Problém Babišovy ráznosti vůči Rafajovi vězí někde jinde. První rovinou je angažmá jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka. Jeho nevěrohodné vykrucování a názorová salta, do kterých se zaplétá čím dál víc, vážné pochybnosti o jeho roli v této partii nijak nerozptýlily. Přestože v ní zatím vystupuje jako svědek.
Nejsou dokonce ani s Rafajem sladěni, o čem spolu při schůzce v hotelu Voroněž dne 10. listopadu 2017, zdokumentované policií, hovořili. Rafaj dnes tvrdí, že kvůli krácení rozpočtu ÚOHS, což prý vyvolaly zásahy jeho úřadu proti ministerstvům vedeným ANO. To ovšem Faltýnek popřel. Jeho verze zní, že se bavili o legislativě.
Ani jedno nedává valný smysl, stejně jako předchozí Faltýnkovy legendy, že postupoval v zájmu státu, šetřil miliardy a chránil ministra dopravy Dana Ťoka, který ovšem o ničem nevěděl. Stejně tak do těchto konstrukcí nezapadá schůzka Jaroslava Faltýnka s ředitelem české pobočky Kapsche Karlem Feixem, rovněž podezřelým z korupce, která proběhla krátce předtím v jiném brněnském hotelu.
[ctete postid=“242291″ title=“Aféra s mýtným tendrem: Premiér Babiš přikryl Faltýnkovy lži a mlžení“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faktýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaroslav Faltýnek už podruhé ve sněmovně vysvětloval svoji roli v aféře s mýtným “ permalink=“https://forum24.cz/afera-s-mytnym-tendrem-premier-babis-prikryl-faltynkovy-lzi-a-mlzeni/“]242291[/ctete]
Rafaj ovšem přiznal, že s Faltýnkem také hovořili o mýtu. Chtěl prý vědět, co má úřad dělat, aby byl výsledek soutěže spravedlivý. Toto absurdní vysvětlení ovšem zcela popírá nezávislé rozhodování úřadu, jelikož Faltýnek do toho neměl co mluvit. Šéf ÚOHS tak fakticky dává za pravdu policii, v té době bylo téma tendru podle soutěžních podmínek zapovězené.
Z toho vyplývá, že pokud by byl Petr Rafaj obviněn, jen stěží by unikla pozornosti druhá „strana stolu“. Touto stranou je Faltýnek v roli jakéhosi samozvaného koordinátora těchto dohod, jež měly zůstat v utajení.
Babiš by měl proto u druhého muže ANO vyžadovat totéž, co u vysoce postaveného úředníka. Už jen samotné jednání, při kterém existuje podezření z porušení zákona, by ještě nedávno znamenalo konec v nejvyšší politice. Nemluvě o tom, kdyby byl Faltýnek rovněž obviněn a policie požádala sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání.
Nepovedená komedie
Tím se dostáváme k ještě choulostivější rovině kauzy Rafaj. V případě šéfa ÚOHS je pro premiéra policejní obvinění zásadní překážkou pro výkon funkce. Pochopitelně.
Jenže trestní stíhání jeho osoby považuje za objednanou účelovou kampaň a spiknutí mafie „tradičních“ stran s cílem dostat ho z politiky. Policie přitom ukončila vyšetřování padesátimilionového podvodu farmy Čapí hnízdo a v nejbližších týdnech mohou padnout obžaloby.
Premiér Babiš hodlá tento týden s prezidentem probrat personální změny ve vládě. Pokud však lpí na Rafajově konci v případě jeho stíhání, měl by být názorově konzistentní. Zemanovi by měl v první řadě přinést vlastní rezignaci. Jinak svým pojetím spravedlnosti, nikoli poprvé, předvede na veřejnosti nepovedenou komedii.