Premiér podle Fialy nedodržel slib, když nepřizval opozici k debatě o EU

Předseda ODS Petr Fiala  (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Opoziční ODS dnes kritizovala premiéra Bohuslava Sobotku za to, že nepřizval politické strany ani opozici k jednání o reformě EU a brexitu. Předseda vlády nicméně v Senátu prohlásil, že představitelé politických stran by se měli k tématu sejít v srpnu. Podle státního tajemníka Tomáše Prouzy (ČSSD) se čeká na nominace zástupců politických stran, zatím je dodala polovina z nich.

„Premiér Sobotka na jednání Poslanecké sněmovny 30. června slíbil zapojení opozice do pracovní skupiny k reformě EU po brexitu. Svůj slib nedodržel, pokud to vůbec myslel vážně,“ uvedl v dnešním prohlášení pro média předseda ODS Petr Fiala. Nelíbí se mu, že ve Strakově akademii se dnes poprvé sešla pracovní skupina, která má připravit českou pozici pro jednání o brexitu, aniž byli přítomni zástupci stran. „Dnešní jednání ‚pracovní skupiny k brexitu se odehrává na úrovni vládních úředníků, zcela bez zástupců opozičních stran,“ dodal Fiala.

Na nominace se čeká, vysvětluje Prouza

Premiér Sobotka však dnes v Senátu uvedl, že do diskuse o budoucím směřování EU chce zapojit politické strany i Parlament. Politická skupina by se podle něho mohla poprvé sejít v srpnu, strany mají dát nominace svých zástupců do konce července. Totéž zopakoval Prouza na tiskové konferenci po jednání pracovní skupiny, jejíž složení Fiala kritizoval.

„Před dvěma týdny jsme pozvali strany, aby nominovali své zástupce na politickou debatu,“ uvedl Prouza. Polovina stran podle něj své reprezentanty zatím neurčila. „Doufám, že do konce července všechny politické strany nabídnou své lidi, s nimiž budeme jednání vést,“ řekl. „Ve chvíli, kdy je dostaneme, velmi rádi tu skupinu svoláme,“ dodal.

Postup je prý opačný, než bylo domluveno

Podle Fialy vláda zvolila obrácený postup, protože politická jednání měla předcházet práci úředníků. „Pracovní skupina je již vytvořena, dnes je její první zasedáni a zástupci politických stran na toto jednání pozváni nebyli! Jsem toho názoru, že politické jednání o těchto otázkách by mělo předcházet tomu úřednickému,“ napsal šéf občanských demokratů ČTK. Zástupci stran podle něj budou pouze informování o výstupech skupiny, což je přesný opak toho, jak by se měla diskuse o EU odehrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com