Zjištění deníku FORUM 24: Směrnici, podle níž politici nesmí čerpat dotace, přijala EU právě kvůli Babišovi

Eric Drooker

Když Andrej Babiš tvrdí, že uniklá zpráva právníků Evropské komise o jeho střetu zájmů je bezvýznamná a že žádný problém Česká republika kvůli němu nemá, tak vědomě nemluví pravdu. Směrnice ohledně rozpočtových pravidel, kterou 5. července schválil Evropský parlament, připravili legislativci EU totiž právě kvůli chování Andreje Babiše. Dozvěděli se to novináři deníku FORUM 24 v Evropském parlamentu.

Europoslanec Jiří Pospíšil  (ČTK)

Ačkoli to členové rozpočtového výboru EP nechtěli sdělit oficiálně, tak příslušná směrnice, která jasně vymezuje osobu, jež se nachází ve střetu zájmů vzhledem k čerpání evropských dotací, byla připravena jako obdoba Lex Babiš v české poslanecké sněmovně. Pro obě normy platí, že až do případu Andreje Babiše nikoho z politiků nenapadlo, aby vstupoval do veřejné funkce a zároveň měl podnikatelské aktivity, které jsou v tak příkrém rozporu s výkonem takové funkce. Pakliže se v minulosti náznaky takových situací vyskytly, tak byla věc vyřešena vždy bez potřeby nové zákonné normy na základě dosavadních pravidel. Až Andrej Babiš donutil český i evropský parlament, aby přijaly speciální normy na obranu před jeho bezprecedentními postupy, tedy český i evropský Lex Babiš.

Evropský „Lex Babiš“ je usnesení, kterým 5. července schválil Evropský parlament nové evropské finanční nařízení. Toto nařízení stanoví:

„Účastníci finančních operací a jiné osoby, včetně vnitrostátních orgánů na všech úrovních, podílející se na plnění rozpočtu v přímém, nepřímém a sdíleném řízení, včetně přípravy na tuto činnost, na auditu nebo na kontrole, se zdrží jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy Unie. Přijmou rovněž vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů.”

Protože se nové finanční nařízení nově týká i skutečných majitelů firem, jež čerpají peníze z unijního rozpočtu, bylo od počátku jasné, že zasáhne i českého premiéra Andreje Babiše. Právě kvůli němu tato směrnice byla připravena.

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU (ČTK)

Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu. Oettinger to v pondělí prohlásil při jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu evropského parlamentu. Evropská komise bude podle něj v této věci postupovat s patřičnou rychlostí.

Je zřejmé, že tzv. únik analýzy z právní služby Evropské komise do nejvýznamnějších a seriózních evropských listů je taktikou bruselských úředníků, která provází oficiální dopis české vládě ohledně Babišova střetu zájmů. Ten byl do Prahy odeslán ve stejnou dobu, kdy byla vypuštěna informace bruselským korespondentům. Smyslem je zřejmě to, aby česká vláda nemohla dopis před veřejností bagatelizovat a dál se tvářit, že se nic neděje. EU totiž tlačí čas. Blížící se jednání premiérů členských států o rozpočtu na další rok bude totiž posuzovat nová unijní pravidla čerpání dotací a přítomnost Andreje Babiše na takovém jednání se mnoha pozorovatelům jeví jako zcela absurdní. Jak může Babiš kupříkladu prosazovat jménem členské země, aby velké agropodniky mohly nadále pobírat obří evropské dotace, když je zároveň beneficientem největší takové firmy v České republice.

Fenomén Andreje Babiše již neovládá jen atmosféru v české společnosti, ale je stále kontroverznějším a brizantnějším tématem i na celé evropské scéně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]