Premiér Sobotka vzkazuje Babišovi: Vysvětlete, jak jste získal Agrofert a další podniky. Babiš se už balí

ČTK

Exministr financí Andrej Babiš (vlevo), premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Ministru financí Andreji Babišovi bude v příštích dnech opět horko. Sobotka po něm chce, aby zodpověděl 22 otázek o původu svého majetku. Jedná se i o zásadní téma, jak Babiš vlastně získal Agrofert. Informaci o Sobotkově postupu přinesla novinářka Kateřina Perknerová z Deníku. Babiš reagoval tak, že si prý balí věci na ministerstvu.

Blíží se totiž termín konce dubna, do kterého má vysvětlit okolnosti svých nezdaněných příjmů. Poslanci totiž zavázali předsedu vlády Sobotku, aby sněmovnu informoval o Babišových netransparentních finančních operacích. Rozhodli tak ve svém březnovém usnesení k bodu „Daňové podvody ministra financí“, který do programu schůze prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jedná se o téma korunových dluhopisů, které nakoupil Babiš od své vlastní firmy Agrofert a také o převody dalších firem mezi Agrofertem a Babišem. Výsledkem těchto operací byly vždy nezdaněné peníze v řádu desítek až stovek miliónů korun.

Andrej Babiš má na zdůvodnění už jen čtyři dny.  Tým poradců premiéra Sobotky však jde dál, než je jen téma korunových dluhopisů. V obsáhlé analýze, která má 70 stran, shrnují Sobotkovi lidé  pochybnosti kolem podnikání Andreje Babiše a kladou 22 otázek. Míří tudíž na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Jde kupříkladu o dotaz, „jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?“ Dále autoři analýzy žádají vysvětlení Babišovy transakce z roku 1999, kdy „odkoupil od polostátního podniku Spolana desetiprocentní podíl v Agrofertu za pouhých 2,5 milionu korun, přestože jeho reálná hodnota byla několik set milionů korun“.

ČTK

Jak již několikrát upozornil web Svobodné fórum a deník Forum 24, získání státního podniku Agrofertu z vlastnictví Slovenské republiky do osobního vlastnictví je klíčovou akcí Andreje Babiše, skrze kterou se stal miliardářem. Je prakticky jisté, že operace by měla podle stávajícího právního řádu kriminální charakter a je jen otázkou, zda neodporovala i tehdejšímu − tedy porevolučnímu právnímu prostředí.

Babiš zřejmě čeká odvolání z vlády. „Teď mě premiér odvolá, takže mám jiné starosti. Musím sehnat kartony. Mám strašně moc papírů v kanceláři, takže musím sehnat kartony. Teď se starám o kartony,“ napsal Andrej Babiš dnes ráno na svůj Facebook.

ČTK

To, jak místopředseda vlády Andrej Babiš získal majetek, je popsáno v Tajné analytické zprávě z prostředí tajné služby, kterou Svobodné fórum zveřejnilo před více než rokem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner