Premiéři se střídají, ale oficiální kocour v Downing Street zůstává

repro: BBC.com

Larry před sídlem britského premiéra. | FOTO: repro: BBC.com

Britští premiéři přicházejí a odcházejí, ale v sídle na Downing Street 10 nezávisle na jejich vzestupech a pádech zůstává kocour, který nese oficiální titul Chief Mouser – Hlavní myšilov.

I lidé, kteří o jeho hodnosti nevědí, ho mohli spatřit během posledních událostí, když se vyskytoval u vchodu do premiérského sídla, což příjemně krátí chvíli čekajícím televizním štábům.

Momentální nositel úřadu se jmenuje Larry. Má ale celou řadu ctihodných předchůdců. Tato historie sahá až do doby lorda kancléře krále Jindřicha VIII. kardinála Thomase Wolseye, kterého jeho kočka doprovázela do úřadu.

Oficiální záznamy o královských vládních kočkách byly zveřejněny podle zákona o přístupu k informacím až v roce 2005 a sahají do roku 1929.

V onom roce ministerstvo financí zmocnilo správce kanceláře vydávat denně „drobný obnos“ „na údržbu efektivní kočky“. V 21. století stál myšilov daňové poplatníky asi 100 liber ročně. Současného kocoura ale údajně vydržují z příspěvků pracovníci premiérského sídla.

Kočky nemusí být nutně majetkem premiéra a mohou tak působit po několik funkčních období. Kočka s nejdelším působením byl kocour Wilberforce, který sloužil pod čtyřmi premiéry, kterými byli Edward Heath, Harold Wilson, Jim Callaghan a Margaret Thatcherová. Kocour Peter sloužil pod třemi králi a pěti premiéry v letech 1929 – 1946 a tedy i za války pod Winstonem Churchillem.

Momentální Chief Mouser je na Downing Street 10 od roku 2011. Hnědobílý kocour se narodil pravděpodobně v lednu 2007.
Internetová stránka Downing Street věnuje kocourovi vlastní oddíl, kde se popisují jeho povinnosti: vítání hostů, kontrola bezpečnostních systémů, testování starožitného nábytku z hlediska jeho využitelnosti pro zdřímnutí si. Pokud jde o lov myší, úřad premiéra sděluje, že Larry je ve stádiu „taktického plánování“.

Z osobního hlediska je Larry kočkou z lidu, protože je původem zachráněná toulavá kočka z kočičího útulku Battersea Dogs and Cats Home. Larryho kariéra podle odhadu útulku vedla k tomu, že u lidí vzrostl zájem o adopci koček o 15 procent.

Výhodou koček v úřadu premiéra je, že neumí mluvit, takže nemohou vyzradit žádné indiskrétnosti. Zájem médií o tyto kočky je tedy zcela upřímný a nezištný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner