Premiérova reakce na kauzu Feri je předvídatelná a ostudná

Dominik Feri (Veronika Rejmanová/TOP 09)

Dominik Feri | FOTO: Veronika Rejmanová/TOP 09

Závažná obvinění vznesená proti Dominikovi Ferimu vedla k jeho oprávněné rezignaci. Tento krok měl mimo jiné kauzu depolitizovat. Mnozí tuto příležitost bohužel nevyužili. Je špatné říkat, že zážitky mnoha žen jsou jen politická kampaň. Je stejně špatné dělat z celé kauzy politickou kampaň ex post dělat. Tomu prvnímu se bohužel nevyhnuli někteří politici koalice SPOLU. Tomu druhému se pak nevyhnula například Jana Maláčová. Nejvýraznějším zástupcem druhé kategorie je ale premiér a také média ze skupiny Agrofert, jejímž skutečným majitelem je. V těch pak dokonce komentáře na toto téma nabraly rasistický nádech. 

Feri už by neměl být předmětem debaty

Ne, nejde o to, aby se na jeho kauzu zapomnělo. Jde jen o to, aby se debata z jednoho konkrétního případu, který teď mají v rukou příslušné instituce, vedla spíš o tom, jak moc je takové chování vůči ženám v naší společnosti běžné. Jedním z faktorů, které oběti sexuálního násilí od zveřejnění často odrazují, je i ztráta soukromí. V případě Feriho to bylo nutné, aby se celá věc rozhýbala. Teď už ale další zveřejňování detailů ve společenském zájmu není.

Sexuální násilí je u nás bohužel častý problém. Učitelé a učitelky na středních školách, pokud se na to zeptají, často zjišťují, že terčem sexuálního obtěžování se často stávají už dívky v předpubertálním a raně pubertálním věku. Nikdo neříká, že většina mužů jsou sexuální násilníci, ale většina žen někdy nějaké obtěžování různé intenzity zažila. Mohlo jít „jen“ o oplzlé řeči, ale i o vynucené dotyky. Jako společnost tento problém pořád řešit neumíme.

()

Empatie a politický boj

V tuto chvíli je prvořadé zajistit řádné vyšetření celé kauzy a zároveň co nejvíc ochránit oběti před druhotnou viktimizací. Neznamená to nutně, že musíme říct, že je Dominik Feri vinen. Jde o to, nezpochybňovat apriorně výpovědi žen nesmyslnými argumenty o tom, že to měly nahlásit dřív, nebo že to, co zažily, je normální. Advokátka JUDr. Lucie Hrdá, které se bohužel dostalo relativně málo veřejného prostoru, to popsala nejlépe.

Vedle sebe může klidně existovat presumpce neviny a presumpce oběti. Dominik Feri nesmí být trestně právně postižitelný, dokud se mu nic neprokáže. Zároveň bychom ale měli k ženám, co sexuální násilí z jeho strany nahlásily, přistupovat jako k obětem, dokud se neprokáže opak. Snaha politicky kauzu zneužít povede ke zbytečnému riziku ztráty soukromí obětí a pro debatu o sexuálním násilí obecně je vlastně škodlivá. Jediný, komu slouží, je ten, kdo to dělá.

Uprchlíci a cizinci, rasismus MF DNES

Problém je, že debata je u nás pořád hodně vzdálená realitě. Násilí na ženách dokáže českou společnost vyburcovat, jen pokud k němu dochází v nějaké muslimské zemi. Do tohoto rámce a snahy premiéra kauzu zneužít bohužel zapadá i komentář Miroslava Koreckého, který vyšel v MF DNES. Píše se v něm o Feriho „značně neevropském chování k ženám“.  I kdybychom pominuli, že násilí na ženách je globálním problémem, který se Evropě nevyhýbá, čpí z této věty hnusný odér rasismu.

Vždyť kde jinde než v genech by Feri měl ono neevropské chování mít zakódováno? Narodil se v ČR. Vyrůstal zde a prošel zde komplet školní docházku a vystudoval univerzitu. Je plně produktem českého kulturního prostředí. Pokud se tedy k ženám chová „neevropsky“, jak píše pan Korecký, pak jedině proto, že své černošské pudy prostě nemůže ovládnout. V každé slušné zemi by napsat něco takového představovalo prvotřídní skandál.

Skandály jako norma

Na skandály jsme si ale bohužel s touto vládou a jejími pomocníčky v médiích už zvykli. Premiér, který má nejvíc máslo na hlavě, tepe politika, který svůj mandát složil. To není chvála Dominika Feriho. Jeho odstoupení by bylo v každé normální zemi morálním minimem, a nikoliv odvážným a chvályhodným krokem. V takové zemi my ale bohužel nežijeme.

A tak se může stát, že se na této kauze snaží nahrát politické body za podvod trestně stíhaný premiér, který je ve střetu zájmů. Obětem to nijak nepomůže a debatě také ne. Koreckého nepokrytý rasismus jí pak vyloženě škodí. Náš problém s násilím na ženách není importovaný. Je to naše vlastní domácí provenience. Jenže tohle premiér říci nemůže, protože by tím odradil dost svých vlastních voličů. Zároveň je ale třeba z Feriho skandálu vyždímat, co se dá. Ještě štěstí, že má Feri jinou barvu kůže, chtělo by se napsat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]