Také druhá předběžná zpráva o auditu dotací Agrofertu, kterou české úřady obdržely od Evropské komise (EK) minulý týden, hovoří o jasném střetu zájmů českého premiéra. Jakkoli ji úřady nezveřejnili, tak z kusých informací i konkrétních opatření již jde sestavit hrubý obraz situace.
Na zprávu, podle níž Česko bude muset vracet vysoké sumy za neoprávněně čerpané investiční zemědělské dotace Agrofertu, tedy dotace na nové stroje či různé modernizace v zemědělství, pozoruhodně reagoval ředitel státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán. Ten se nechal slyšet, že s těmito předběžnými závěry „nesouhlasí“, zároveň ale připustil, že Česko podle dokumentu může přijít o více než 200 milionů korun. A nejen, že to připouští, on z důvodu „předběžné opatrnosti“ už ani nebude vyplácet dotace podnikům skupiny Agrofert schválené po 9. 2. 2017. Peníze jeho úřad nebude posílat ani firmě Agrotrade, kterou ovládá rodina ministra zemědělství Tomana.
[ctete postid=“244384″ title=“Speciál FORUM mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích. Změnil Česko a není líp“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Informace, že úřad „nesouhlasí“, má asi stejnou vypovídací hodnotu jako premiérova ujištění o tom, že Česko nic vracet nebude. Naopak skutečnost, že SZIF výplaty oběma mocným zarazil, svědčí o důležitosti, kterou tento úřad zprávě auditorů věnuje. Zdůvodnění předběžnou opatrností pak lze přeložit zhruba tak, že dotyčný ředitel je opatrný se zřetelem na to, aby jednou nemusel do vězení.
Stát od uvedeného dne z předloňského února podle údajů Ministerstva zemědělství poslal Agrofertu na tzv. investičních dotacích 63 milionů korun. Dotace za obdělávání půdy nebo chov skotu, které spadají do kolonky „nárokových,“ nebo také „provozních“ dotací, ovšem hodlá stát Agrofertu vyplácet i nadále. Jen v roce 2017 na nich Agrofert získal 1,347 miliardy korun.
Součástí druhé předběžné zprávy je i žádost EK o seznam projektů Agrofertu z programu rozvoje venkova a přijetí opatření k zamezení střetu zájmů. Stran posledně zmíněného požadavku Babišovi ve zprávách České televize poradil místopředseda ČSSD Ondřej Veselý jednoduchou věc: „Ideální by bylo, kdyby Andrej Babiš nebyl premiérem, protože takto nám každého čtvrt roku přijde nějaká zpráva, která se ho dotýká, a která naprosto paralyzuje jak chod vlády, tak chod Sněmovny,“ shrnul Veselý potíže, jako by za ně snad mohly zprávy Evropské komise, která se s pomocí auditorů pouze snaží učinit přítrž situaci, kdy si nejvlivnější politik nastavuje co nejvýhodnější pravidla přidělování dotací vlastním firmám.
Aktuální zprávě kontrolorů předcházela první předběžná zpráva, která se zabývala neoprávněně vyplacenými dotacemi u celkem 17 operací při platbách z Evropského programu pro regionální rozvoj a ze sociálního fondu. Auditoři v ní navrhují vrátit veškeré dotace v celkové výši přibližně 283 milionů korun.
Problém auditoři spatřují i v řízení a kontrole evropských fondů za poslední dvě programovací období, kvůli čemuž by se požadovaná částka k vrácení mohla vyšplhat až na 451 milionů korun.
[ctete postid=“254466″ title=“Vychází nové číslo Revue FORUM. Je věnováno protestům proti Babišovi“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/RF-6-Hlavní-téma-385×230.jpg“ excerpt=“V pondělí 10. 6. vychází nové číslo Revue FORUM. Hlavní téma jsme věnovali masovým “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-nove-cislo-revue-forum-je-venovano-protestum-proti-babisovi/“]254466[/ctete]
Ivan Bartoš z Pirátské strany, která loni na podzim poslala EK podnět k prošetření Babišova možného střetu zájmů, upozornil v ČT na blížící se nové finanční období Evropské unie, kdy se budou vyjednávat nové podmínky přidělování dotací jednotlivým zemím. Bartoš se obává, že v případě, že Babiš bude v souladu se svým stylem obrany dehonestovat evropské komisaře i auditory, Česká republika si tím nezajistí právě výhodnou pozici k vyjednání dobrých dotačních podmínek.
Další potíž je v nedůvěryhodnosti Babišova aparátu. V době, kdy EK kritizovala Českou republiku, že ničí zákon o státní službě a politizuje státní správu, ministryně Dostálová uklidňovala poslance, že je vše v pořádku. Bartoš se proto obává i dalších možných zkreslení a vyslovuje se pro nezávislou kontrolu prostřednictvím Národního kontrolního úřadu nebo Výboru pro evropské záležitosti. Situace, kdy čtveřice poslanců ANO v reakci na zprávu EK shodně hájila zájmy Agrofertu a nikoli zájmy občanů této země, nevzbudila právě důvěru v nestrannost poslanců Babišovy strany.
Finální verzi zprávy o auditu by Česká republika měla obdržet po překladu a připomínkování té stávající letos v listopadu. Další vývoj kauzy Babišových zřejmě neoprávněně čerpaných dotací už naznačili lídři opozice, když prohlásili, že budou trvat na tom, aby stát veškeré případně vracené prostředky vymáhal na Andreji Babišovi a jeho firmách.