Premiérův střet zájmů v praxi: Státní společnost Čepro nakoupila od Agrofertu paliva za 5 miliard bez veřejné soutěže

Sklady surovin státní společnosti Čepro (Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0)

Sklady surovin státní společnosti Čepro | FOTO: Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Konkrétní případ střetu zájmů velkopodnikatele Andreje Babiše na jedné straně, a správce státu Andreje Babiše na straně druhé, představují transakce s palivy, která nakupovala státní společnost Čepro od holdingu Agrofert.  

Společnost Čepro zaplatila v posledních čtyřech letech přibližně 5 miliard korun Agrofertu, jehož konečným beneficientem je premiér Andrej Babiš. Na zakázky přitom zmíněná státní společnost s nejvyšší pravděpodobností v rozporu se zákonem nevypsala žádná veřejná výběrová řízení. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Uvedený zdroj cituje vyjádření analytika DatLabu Jiřího Skuhrovce, podle něhož předmětné nákupy probíhají mimo veškeré kontrolní mechanismy pro nakládání s veřejnými prostředky. Skuhrovec, který veřejné tendry dlouhodobě sleduje, si ve veřejných registrech všiml toho, že z nich nákupy Čepra od Agrofertu „vymizely“, zatímco ostatní nákupy firma provádí v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Server Aktuálně.cz jmenuje konkrétní biosložku paliva, kterou podnik ještě v letech 2014 a 2015 koupil z naprosté většiny ve veřejných tendrech, ovšem v následujících dvou letech se situace obrátila a přes veřejné tendry šel jen zlomek objemu předmětné nakoupené suroviny; v posledních dvou letech ji společnost Čepro nakupovala zcela mimo veřejné tendry. Potíž tohoto postupu je v tom, že znemožňuje nezávisle prověřit okolnosti plateb Agrofertu.

Miliardové veřejné zakázky od Čepra pro Agrofert v roce 2017 díky novele zákona o střetu zájmů téměř ustaly. Podrobnosti uvádí Aktuálně.cz ve své rozsáhlé analýze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]