Přes 1800 nově nakažených. ČR má za sebou nejhorší neděli od začátku dubna

Ilustrační foto (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Podle údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví testy odhalily v neděli v Česku 1823 nových případů koronaviru. O sedm dní dříve bylo nakažených 794, tedy méně než polovina tohoto počtu. Právě skončený druhý víkendový den je tak statisticky nejhorší od neděle 4. dubna, kdy úřady evidovaly 1929 infikovaných. V Česku se počet nově nakažených zvedá už déle než týden, spolu s tím setrvale roste i množství hospitalizovaných, včetně těch ve vážném stavu. A bohužel také úmrtí.

Podle čerstvých dat se ke konci víkendu zdravotnický personál v nemocnicích staral o 885 pacientů s covidem-19, z toho 131 jich vyžadovalo intenzivnější péči, protože jsou ve vážném stavu. Jen pro srovnání – v neděli 17. října bylo hospitalizováno 526 lidí (91 z nich ve vážném stavu), 10. října byla obě čísla na hodnotách 345 a 60. Za 14 dní se tak počet lidí s koronavirem v nemocnicích více než zdvojnásobil, stejně jako těch, u nichž má onemocnění závažný průběh. Úřady už dříve uvedly, že většina hospitalizovaných není očkovaná.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

O nové vlně pandemie v Česku svědčí i stoupající počet úmrtí s covidem. Aktuálně stránky ministerstva zdravotnictví ukazují hodnotu 30 625 mrtvých, za posledních sedm dní přibylo do statistik 61 skonů, za celé září to přitom bylo pětačtyřicet. Zároveň setrvale roste takzvaná týdenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní – z nedělní hodnoty 191 poskočila v pondělí na 201. Nejhorší situace je nyní v okrese Ostrava-město (414,4 nakažených na 100 tisíc obyvatel), následují České Budějovice (rovných 412).

Kvůli rychle se zhoršující epidemické situaci začala ode dneška v Česku platit některá nová opatření – vrátila se například povinnost mít v práci ve vnitřních prostorách nasazený respirátor, naopak se zkrátila doba povinné karantény po kontaktu s nakaženým ze 14 na sedm dní. Všechny změny a také výjimky z nich najdete ZDE. To ale není vše. V pondělí zasedne vláda, která má na programu další opatření – primárně pro školy. Dle dříve avizovaných informací by měl kabinet nenaočkovaným učitelům nařídit vyučovat v respirátorech, zároveň se také počítá s tím, že v regionech s vysokou incidencí čeká školáky po podzimních prázdninách velké testovaní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články