Přesně před 40 lety měly premiéru první Star Wars

Eric Drooker

Dnes je to přesně 40 let ode dne, kdy měl premiéru první film ze série Star Wars. Sám režisér George Lucas tehdy úspěchu snímku nevěřil a na premiéru 25. května 1977 vůbec nešel. Bál se, že film skončí jako naprostý propadák, a okolnosti tomu nasvědčovaly. Z očekávaného braku se místo toho stal hit, který bez nadsázky změnil celý svět.

George Lucas se propsal ke skvělému scénáři, ve kterém zkombinoval několik zdánlivě nekombinovatelných žánrů, a vytvořil jakousi vesmírnou pohádku. Dnes jsou filmy označeny žánrem vesmírná opera. Scénář odmítlo několik filmových studií, mimo jiné Disney, které práva na celou ságu od Lucase koupilo v roce 2012. A možná právě to, že Lucase studia odmítala, ho nakonec vedlo k nejgeniálnějšímu nápadu.

Se studiem 20th Century Fox uzavřel Lucas v té době zdánlivě nesmyslnou dohodu, na kterou studio rádo kývlo. Režisér přijal minimální honorář pod podmínkou, že bude mít práva k merchandisingu. Tehdy totiž nebylo běžné, aby uvedený film doprovázela masivní výroba hraček a dalších produktů s logem filmu, jak je tomu dnes. Právě první Star Wars tento trend odstartovaly. George Lucas na merchandisingu vydělal takové jmění, že s financováním dalších filmů neměl sebemenší problém.

Také další kroky Lucase působily zdánlivě nesmyslně. Ke zděšení studia do hlavních rolí obsadil naprosto neznámé herce Marka Hamilla, Harrisona Forda a Carrie Fisherovou. Trochu s podivem přijal roli Obi-Wana Kenobiho Alec Guinness, držitel Oscara za Most přes řeku Kwai.

Studio 20th Century Fox přikleplo Lucasovi rozpočet 8 milionů dolarů. Před Lucasem teď stál úkol, jak dokonalé koncepty kreslíře Ralpha McQuarria, které studiu přiložil spolu se scénářem, převede na filmové plátno.

V roce 1975 Lucas založil trikovou společnost Industrial Light & Magic. ILM byla první svého druhu. Natáčet se začalo 22. března 1976. Od počátku filmování provázely snímek problémy. Hned první den natáčení v Tunisku štáb spláchla průtrž mračen, další dny naopak bylo přes 40 stupňů Celsia. Herci i štáb film nebrali příliš vážně a Harrison Ford dokonce Lucasovi řekl památnou větu: „Georgi, tyhle sr**ky můžeš napsat, ale určitě ne vyslovit.“

Také výroba triků, na kterých úspěch filmů do velké míry stál, začala katastrofálně. Polovina rozpočtu padla na několik nepoužitelných záběrů. Původně plánovaná premiéra na Vánoce 1976 byla odložena o půl roku.

Uvedení bylo nakonec stanoveno na 25. května 1977 a film vstoupil do kin v pouhých 40 kopiích. Mezi diváky se ale rozšířila zpráva o sci-fi novince, kterou promítá jen velmi málo kin. Před sály se už v den premiéry stály dlouhé fronty, zatímco George Lucas raději pobýval na Havaji, aby se vyhnul bezprostřední zdrcující kritice. Ta ale nepřišla. Diváků přibývalo a měsíc po premiéře už film promítalo přes 1000 kin. Snímek, který dnes nese označení Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje nakonec získal 6 Oscarů a vydělal přes 300 milionů dolarů, v té době nejvíc v historii. Hlavně ale odstartoval fenomén, který zdaleka přesáhl hranice filmu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]