Přestaňte zneužívat krizovou situaci k vlastní propagaci, píše občan Vojtěchovi

Adam Vojtěch. (FB hnutí ANO)

Adam Vojtěch. | FOTO: FB hnutí ANO

Ministr zdravotnictví je v posledních dnech nejviditelnějším členem vlády Andreje Babiše. Podle Igora Adamoviče, který Adamu Vojtěchovi poslal otevřený dopis, však zdaleka nejde pouze o snahu vyřešit problém s koronavirem. Občan se ve svém vzkazu Vojtěchovi zaměřil na několik věcí, které podle jeho názoru Babišův ministr podcenil, a zároveň mu nabízí návrhy, jak by šlo současnou situaci řešit. Jedná se třeba o roli hlavního hygienika nebo pravomoci krizového štábu. Adamovič také Vojtěcha vyzývá, aby si vláda přestala místo práce dělat reklamu.

Otevřený dopis ministru zdravotnictví

 

Vážený Mgr. et Mgr. Adame Vojtěchu, MHA,

obracím se tímto otevřeným dopisem na Vás, na ministra zdravotnictví České republiky, na člověka ze své funkce jmenovitě a osobně zodpovědného za zdraví všech občanů České země. Oslovuji Vás ve chvíli, kdy se na naši zemi valí epidemie biblických rozměrů. Včera, 9. března, byla v Itálii uvalena celoplošná karanténa. K ránu dne 9. března bylo na celém světě potvrzeno 110.588 případů nákazy koronavirem, z toho došlo ke 3841 úmrtí. Celosvětová smrtnost tedy dosahuje 3,5 %. V Itálii, odkud se koronavirus šíří Evropou, ale smrtnost dosahuje 4,96 %. Jedná se vesměs o úmrtí osob starších padesáti let. Jednoduchým statistickým přepočtem zjistíme, že po vyjmutí Itálie vykazuje zbytek světa smrtnost 1,6 %.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nejsem virolog a nehodlám se zaobírat tímto rozdílem. Ve své podstatě je totiž naprosto jedno, jde-li o nově zmutovaný kmen koronaviru, anebo jestli akcelerace smrtnosti v Itálii souvisí s nižší odolností místního obyvatelstva ve srovnání s dosavadním většinově nakaženým obyvatelstvem z Asie, které se nepatrně geneticky liší od obyvatel Evropy.

Chci zdůraznit, že co se týče koronaviru, se dosavadní působení vaší vlády a vás osobně naprosto míjely účinkem a připomínaly spíše karneval než vážně míněné kroky osob stojících v čele jakékoliv země. Přijatá opatření byla polovičatá a byla zaměřena účelově na osobní prezentaci.

Výše zmíněné tvrzení nemůžete popřít, naopak já je mohu jednoduše dokázat:

– Nemáte žádnou koncepci pro krizové scénáře, pro rizikové a nepředvídatelné události.

– Naprosto jste promeškali dobu od prvních přiznaných nákaz v Číně v lednu tohoto roku, kdy jste mohli naši zemi připravit na dopad koronaviru. Ztratili jste téměř čtvrt roku času pro vlastní sebepropagaci a krytí střetu zájmů a zneužívání dotací vašeho premiéra.

– Tragicky jste zanedbali zásobení záchranářů a nemocničního personálu základním zdravotním materiálem.

– Zákaz přímých letů z Itálie se dal snadno obejít letem např. přes Vídeň nebo Bratislavu.

– Karanténa vyhlášená pro naše občany cestující z Itálie totálně ignorovala italské turisty, kteří navštívili naši zemi.

– Absolutně jste podcenili dopravce, kteří křižují naši tranzitní zemi bez jakékoliv kontroly.

Mohl bych pokračovat dál, ale dnes to nemá praktický význam. Nehodlám vás dále deptat výčtem vašich chyb, ale nabízím pomoc ve formě několika snadno proveditelných kroků:

– Přestaňte krizovou situaci vládou okamžitě zneužívat pro vlastní propagaci.

– Jmenujte ihned hlavním hygienikem hygienika a odvolejte z tohoto postu výživovou odbornici. Ve vší úctě k Mgr. Evě Gottwaldové, dnes není vhodnou osobou na tento post.

– Pod vedením hlavního hygienika a podle jeho výběru jmenujte co nejrychleji krizový štáb tvořený odborníky, nikoliv politiky nebo úředníky.

– Krizový štáb bude situaci šíření koronaviru monitorovat, informovat o ní, vyhodnocovat a přijímat kroky k řešení situace.

– Krizový štáb obdrží široké pravomoci a bude koordinovat všechny instituce a složky státní správy v boji s koronavirem.

– Vláda se absolutně nebude plést do práce odborníkům, nechá krizový štáb v plné míře rozhodovat o nutných opatřeních a v žádném případě nebude jeho práci jakkoliv komentovat nebo dokonce rozporovat, a to ani na sociálních sítích.

– Vláda osloví soukromý sektor a nevládní organizace s požadavkem spolupráce a s prosbou o pomoc.

– Vláda vyčlení prostředky podle pokynů krizového štábu na nutný materiál.

– Vláda se zaměří s plnou a okamžitou pozorností na naše občany ve věkové kategorii nad 60 a zejména nad 70 let. Místo nesmyslů ve formě slev jízdného doporučuji v rámci záchrany životů našich starších příbuzných organizovat jejich život tak, aby pokud možno nemuseli vycházet ze svých domovů a minimalizovalo se tak riziko jejich nákazy.

()

Nákupy do domů, předávané pokud možno nepřímo, dodávky užívaných léků atp. lze zajistit formou příbuzenské či sousedské pomoci anebo prostřednictvím charitativních organizací.

Pane ministře, děkuji za váš čas, který doufám věnujete přečtení mého mailu. Zdůrazňuji, že nepřijmete-li rezolutní a urychlené řešení, padnou všichni mrtví v naší zemi na vaši hlavu a budete se za jejich smrt zodpovídat všem jejich příbuzným. Neberte to prosím na lehkou váhu, při smrtnosti na celosvětové úrovni se může jednat až o 350 tisíc mrtvých, při smrtnosti na úrovni Itálie se množství úmrtí může blížit půl miliónu obětí. Chci vás zároveň upozornit, že tento mail posílám nejen na vaše ministerstvo, ale i na Úřad vlády, do Sněmovny a Senátu a dále ke zveřejnění v nezávislém médiu, tj. na FORUM 24.

Mám pro vás, pane ministře, ale aspoň jednu dobrou zprávu. Nemalé finanční náklady, které si vyžádá řešení této situace, vám nemusí dělat starosti. Zajisté budou ministerstvem financí bezodkladně uvolněny miliardy zabezpečené díky zachráněnému lithiu a získané pomocí EET.

S úctou občan Igor Adamovič

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]