Přestřelka Andreje Babiše a Pavla Teličky o uprchlících a Turecku

Twitter

Andrej Babiš občas vystupuje jako významný evropský státník a pak se diví, že jeho amatérismus druhé zaskočí. V září podpořil plán tureckého autokrata Erdogana na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Za pár dní Turecko do Sýrie vojensky vpadlo a Babiš se divil, že takhle si to nepředstavoval. Dnes mu to někteří vzhledem k vývoji situace kolem uprchlíků, EU a Turecka připomínají.

Turecko totiž vyhlásilo, že se necítí vázáno dohodou s Evropskou unií a uprchlíky ze svého území nasměruje do Evropy.

Pavel Telička mu na Twitteru v sobotu adresoval vzkaz:

Tady, @AndrejBabis, pro připomenutí. Tak, prosím, už s ním raději nejednejte, nebo zase něco… nezvládnete.

A cituje Babišův tweet z 25. 9. 2019:

Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem @RTErdogan a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až 2 miliony běženců. Postavit domy, školy. Erdogan se kvůli tomu v NY potká i s prezidentem Trumpem.

V sobotu Andrej Babiš (nebo ten člověk, co mu to píše) Teličkovi odpověděl:

Vážený pane, V4 bude s prezidentem Erdoganem jednat těsně před Evropskou radou 25. 3. v Budapešti. Žádnou invazi jsem nepodporoval a nepodporuju ji ani teď, to mě asi málo sledujete. Podpořil jsem návrat uprchlíků domů do Sýrie a jejich lepší život.

V dalším příspěvku: A chci dodat. Problém by s prezidentem Erdoganem měli řešit především vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell a samozřejmě Angela Merkelová, která s ním v roce 2016 vyjednala za EU dohodu o migrantech.

Na to Pavel Telička:

No, Vy jste to nepochopil, že jste tu intervenci podpořil. Chcete to vyhledat?

Připomenul mu to i advokát Petr Němec:

Pane premiére @AndrejBabis, před nedávnem jste podpořil turecký záměr invaze do Sýrie. Turecko tam nyní po boku islamistů válčí s Ruskem. Váš přítel Erdogan nyní posílá uprchlíky do Evropy. Mohu se zeptat, kdy a jak začnete situaci řešit?

Pavel Hofman

A své napsal také sociolog Ivan Gabal:

Je třeba jasně říci, že český premiér podpořil Erdoganův plán na „přesídlení“ uprchlíků do Sýrie 2x, jako jediný evropský politik. Třeba dodat, že zjevně nevěděl, co vlastně podporuje. O věci jednala i psp, existují diplomatické zápisy z jednání, které zněly ve Sněmovně.

S Tureckem je to jistě složité. Právě proto by se ale mezinárodními vztahy měl za Českou republiku zabývat někdo jiný než amatérský kutil a obchodník s hnojivy, uzeninami a pečivem Andrej Babiš. Problém je v tom, že tento sebevědomý amatér je tady premiérem, a tak je těžké ho od mezinárodní politiky úplně odizolovat. Nejjednodušším řešením by bylo, kdyby Babiš českým premiérem nebyl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner