Pokus o převrat v Arménii: Ozbrojenci drží rukojmí a chtějí rezignaci prezidenta

(Twitter)

FOTO: Twitter

Skupina ozbrojenců obsadila policejní stanici v arménské metropoli Jerevanu a drží neznámý počet rukojmích. Ozbrojenci požadují odstoupení prezidenta Serže Sargsjana a chtějí změnit situaci v zemi “cestou ozbrojeného povstání”, uvádí se v prohlášení opoziční skupiny, z něhož citovala agentura TASS.

Tisková služba arménské policie podle ní bez upřesnění uvedla, že se přepadení policejní stanice neobešlo bez zranění. O zraněných mezi policisty i útočníky informují i arménská média. Útočníci jsou podle tohoto zdroje z řad stoupenců opozičního vůdce a bývalého vojenského velitele Žirajra Sefiljana, zatčeného v červnu.

Screenshot 2016-07-17 11.55.43

Sefiljan ostře kritizoval arménského prezidenta Serže Sargsjana a vyjadřoval nevoli nad tím, jak vláda postupuje v dlouholetém konfliktu v Náhorním Karabachu.

Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají. Televize přinesla záběry z místa, na nichž je vidět velký počet policejních obrněných vozidel, která odřízla přístup k obsazené stanici.

Arménská bezpečnostní služba dementovala ve vydaném prohlášení zprávy o údajném povstání v Jerevanu. Obvinila také stoupence útočníků ze šíření “dezinformací” na internetu, v nichž “lživě” informují o “vypuknutí ozbrojeného povstání a obsazení různých budov ve městě”. Hovoří se také o blokování sociálních sítích, Arménci však tweetují zprávy o tom,ž e všechno funguje bez problémů.

Opoziční hnutí Nová Arménie v čele se Sefiljanem loni na podzim ohlásilo, že počínaje 1. prosincem zahajuje “proces občanské neposlušnosti a výměny moci” v republice.

“Dosáhnout toho prostřednictvím voleb je nemožné, možné je to jen povstáním lidu,” prohlásil Sefiljan a ujistil, že jeho hnutí “neustoupí a pro dosažení svého cíle půjde až do konce”.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články