Převrat v Radě České televize je dílem vládních sil. Nový předseda je Babišův muž

Předseda Rady České televize Pavel Matocha (Profimedia)

Předseda Rady České televize Pavel Matocha | FOTO: Profimedia

Převrat v Radě České televize byl dokonán. Je přitom zarážející, jak málo pozorovatelů a natož médií si všímá podstaty věci. Nejde o nic menšího, než že se vládní garnitura a jmenovitě Andrej Babiš zmocnil rozhodujícího vlivu v kontrolním orgánu nad veřejnoprávní televizí. 

Lidé, kteří dosud vyjadřovali obavy o osud klíčového média veřejné služby, považují obvykle za symbolické postavy nových pořádků v televizní radě Zemanova oblíbence Luboše Xavera Veselého či ultrakonzervativní katoličku Hanu Lipovskou. Tyto absurdní figurky skutečně reprezentují mentální bahno, které vyvrhla parlamentní většina v poslanecké sněmovně do Rady ČT. Návrh Hany Lipovské na odvolání dozorčí komise ČT také posloužil v této revoluci jako výstřel z Aurory. Pod falešným dojmem, že se řeší především závažná témata týkající se hospodaření, se odehrává mnohem důležitější akce: politické ovládnutí televize.

FORUM 24 (archiv)

Je přece zcela skandální, že nově zvolený předseda Rady České televize Pavel Matocha je dlouholetým novinářem z médií premiéra Andreje Babiše. To jsou prostě móresy, jaké známe z Putinova Ruska. A snaha poslaneckého klubu hnutí ANO prosadit Matochu do Rady ČT to potvrzuje a ukazuje, jak to dnes v našich vládních sférách funguje. Kdo by si myslel, že Matocha není jen poslušným nástrojem Andreje Babiše, ten by byl hodně naivní.

V čele Rady České televize nyní stojí klika, kterou protežují dezinformační a ostře protievropská média. Jako by Parlamentní listy pomalu začaly ovládat televizi. Je přitom ostudné, že u toho asistují zejména lidé, kteří si pěstovali image solidnosti. Jako třeba ekonom Pavel Kysilka. Zodpovědnost těch slušných za destrukci civilizovaných poměrů je vždy rozhodující. O úloze katolické hierarchie na tomto morálním selhání již bylo řečeno dost. Při pohledu na Hanu Lipovskou člověka jen letmo napadne, jestli by arcibiskupovi Dominiku Dukovi nebylo lépe v pravoslavné církvi moskevského patriarchátu. Politické projevy jeho nominantky v Radě ČT jasně ukazují, že v tomto případě duch vane z Moskvy, a nikoli z Říma.

Ruské státní médium Sputnik ČR se z převratu v Radě ČT očividně zaradovalo. Když náš prozápadní premiér dobude další mocenskou kótu, tak čeští zaměstnanci ruského státu v redakci Sputniku tleskají. Do článku o Matochovi zasadili příspěvek o tom, jak je dobře, že z televize odchází moderátorka Daniela Písařovicová, protože to znamená, že eurohujerská bolševická ČT brzo skončí. Nástup Matochy a kýžený konec proevropské televize je totiž pro ně jednou kauzou. Dobře si to zapamatujme.

Do zprávy o zvolení Pavla Matochy zasadili redaktoři Sputniku ČR tento odkaz, aby měl čtenář jasno v tom, jaký proces zde probíhá:

Česká televize dráždí všechny přátele Ruska včetně prezidenta Miloše Zemana tím, že dosud věcně informuje o událostech, jež vyplývají z našeho členství v Evropské unii. Protievropské zaměření nových členů Rady ČT je přitom buď veřejné a ostentativní (Lipovská, Veselý), a nebo se kryje do příchylnosti ke konzervativním hodnotám a hájení legitimity názorů protievropské části veřejnosti (Matocha). Je to ve skutečnosti boj o to, kde stojí Česká republika. Nikoli o to, jak hospodaří management televize.

Tyto temné síly zatím ještě na konkrétní novináře z televizního zpravodajství či publicistiky nedosáhnou. Ale pracuje se na tom. Výmluvná symbolika, kterou v sobě převrat v Radě ČT obsahuje, má dostatečný zastrašovací potenciál, který při poněkud nízké profesní statečnosti některých šéfů zpravodajství dokáže pomalu, postupně, nenápadně, ale zato efektivně vykastrovat televizní žurnalistiku. O to horší bude situace těch, kteří svoji novinářskou hrdost a profesionalitu neztratili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]