Prezident je už starý pán, řídí ho lidé jako Nejedlý, říká senátor Václav Láska

Ilustrační foto (F24)

Ilustrační foto | FOTO: F24

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost začal sbírat informace o postupu české vlády v kauze Vrbětice. Senátoři si vyslechli informace o chystané cestě Jana Hamáčka do Moskvy, ale v celém příběhu především sledují, jak v inkriminovaných dnech postupoval Hrad a prezident Miloš Zeman.
Senátor Václav Láska v rozhovoru pro Seznam Zprávy dokonce připustil, že nové zjištění mohou po podzimních volbách vést až k podání nové ústavní žaloby na prezidenta. „Opravdu chceme důkladně zmapovat, jaká byla role Hradu v inkriminované době, kdy se stát dozvěděl o zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích. Co prezidentská kancelář v tu dobu dělala a nedělala,“ říká člen senátního výboru.
Eric Drooker

Senátora nejvíc popuzuje, že český nejvyšší ústavní činitel a jeho okolí „slouží cizí mocnosti a podráží český stát“.  Největší problém však Láska nevidí v samotném Zemanovi, ale v jeho nejbližších spolupracovnících, kteří ho na Pražském hradě obklopují a údajně manipulují. „To je prostě skupina lidí, včetně pana Martina Nejedlého (poradce prezidenta, pozn. red.), kteří slouží Rusku asi ne z nějaké vášně, ale z nějakých finančních prospěchů. Já tohle snad nemám za zlé prezidentovi. Pro mě je to starý pán, který už úplně neovládá, co říká a co dělá, ale je v podstatě kontinuálně řízený Nejedlým a spol.,“ doplnil senátor.

Václav Láska předpokládá, že eventuální návrh ústavní žaloby na hlavu státu by senát mohl předložit až v nové poslanecké sněmovně po podzimních parlamentních volbách. Je mu jasné, že neformální „prezidentská koalice“ (ANO, ČSSD, KSČM a SPD) jakýkoliv podobný návrh striktně odmítne. Žalobu totiž musí schválit sněmovna, a to povinnými 120 hlasy. „Pokud senát něco spustí, měl by s tím jít do sněmovny až po říjnových volbách, až bude mít nové složení. Pro současnou sněmovnu je prezident nedotknutelný,“ zdůraznil. Senátor rovněž odmítá, že se v senátu takto rodí už jasný plán na sesazení prezidenta z funkce. „Tak to není. Senát chce ustát svou kontrolní roli vůči hlavě státu. A sbírat informace, dávat si dohromady důkazy, zjišťovat, co se stalo, a pak navrhnout nějaký postup,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]