Prezident kryje miliardáře premiéra v kauze zpronevěry, píše americký deník

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Záměr Miloše Zemana ochránit Andreje Babiše před trestním stíháním budí pozornost už i za oceánem. Nad odhodláním „populistického prezidenta“ znemožnit trestní stíhání svého „spojence“ v křesle premiéra, se pozastavuje americký online deník Bloomberg. „Český prezident Miloš Zeman v podstatě ukončil hrozbu trestního stíhání premiéra Andreje Babiše, když prohlásil, že využije svých ústavních práv k tomu, aby zabránil státním zástupcům v opětovném otevření případu zpronevěry jeho miliardářského spojence,“ píše doslova.

Deník připomíná, že „druhého nejbohatšího Čecha a nejpopulárnějšího politika“ pronásleduje trestní kauza kvůli podezření, že Babišem založená společnost zneužila prostředky rozvojových fondů Evropské unie. Bloomberg popisuje i dopad kauzy na českou společnost a dění v politice. Zatímco Babiš popírá vinu, případ vyvolal největší protivládní protesty od pádu železné opony a politické strany s ním odmítly spolupracovat.

Jak zpráva ze zaostalé africké nebo jihoamerické republiky musí na americké čtenáře působit i popis dalších souvislostí Babišova tragikomického působení v Česku.

Premiér, jehož prověřuje Evropská komise kvůli střetu zájmů, si minulý týden mohl oddychnout, když pražští státní zástupci zastavili jeho stíhání. Toto rozhodnutí nyní prověřuje nejvyšší státní zástupce, který by mohl případ znovu otevřít. Jenže Zeman, který se do české politiky zapsal kreativním pojetím tradičně ceremoniální role prezidenta k tomu, aby získal větší podíl na moci, prohlásil, že nic takového nedopustí, píše deník, který dále popisuje i starší spolupráci dua Zeman-Babiš.

„Zeman, který loni vyhrál volby na druhý mandát na základě protiimigračních postojů, pomohl Babišovi zůstat u moci už několikrát. Téhož roku dal Babišovi oproti zvyklostem druhou šanci k sestavení vlády namísto toho, aby v situaci, kdy se Babišovi nepodařilo získat parlamentní většinu, tímto úkolem pověřil jinou stranu,“ připomíná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]