Prezident Macron odmítl květnovou cestu do Prahy. Babiš prý dostal vynadáno

Facebook Andreje Babiše

Babiš a Macron v rozhovoru "na čtyři oči". | FOTO: Facebook Andreje Babiše

V únoru se Andrej Babiš na svém facebookovém účtu pochlubil, že si v Bruselu sedl s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem „na čtyři oči“. Uvedl, že během dvacetiminutového rozhovoru pozval francouzského prezidenta do České republiky a že by se tato návštěva mohla odehrát v květnu.

Nyní zdroje z okruhu francouzských diplomatů prozradily, že schůzka Macrona s Babišem měla poněkud bouřilivější charakter. Z místnosti, v níž jednali, se ozýval zvýšený hlas Emmanuela Macrona. Podle informací od osoby, jež si z pochopitelných důvodů nepřála být jmenována, Macron Babišovi sdělil zhruba toto: Proč by měl právě teď jezdit do České republiky, když v jejím čele stojí prezident, který setrvale poškozuje platné spojenecké vazby, a v čele vlády stojí premiér v demisi, který čelí trestnímu stíhání kvůli ukradení evropských peněz?

Pravdivost této informace potvrzuje jednak skutečnost, že se Macronova ohlášená návštěva neuskutečnila a že o měsíc později, kdy český premiér seděl tentokrát vedle francouzského premiéra na jednání Evropské rady, ukázal Babiš na svém Facebooku už pouze dvě vlaječky na stole před sebou a o vizi státní návštěvy či vztazích s Francií neuvedl nic.

Idylickým vztahům Babiše s Macronem nepochybně ani neprospělo, že na konci září minulého roku Babiš ještě v roli ministra financí vzkázal francouzskému prezidentovi po jeho významném projevu o budoucnosti Evropské unie, ať se radši stará o Francii.

Andrej Babiš se neustále snaží dávat na svých sociálních sítích najevo, jak pěstuje intenzivní a přátelské kontakty s evropskými politiky. Podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka je však mezinárodní pozice České republiky skutečně výrazně poškozena jak chováním prezidenta, tak situací vlády bez mandátu, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér v demisi. Rouček to sdělil v rozhovoru pro FORUM 24, který vydáme v nejbližších dnech. Roučkově tvrzení navíc napovídá i skutečnost, že současný ministr zahraničí Martin Stropnický udržuje minimální zahraniční kontakty a nepořádá téměř žádné pracovní cesty.

Je zřejmé, že přátelské kontakty, které Babiš neustále prezentuje na Facebooku a na Twitteru nemají evropští státníci primárně s osobou Andreje Babiše, nýbrž s Českou republikou jako takovou, a to díky jejímu členství v EU. Předchozí reprezentanti naší země si jen neplatili drahý marketingový aparát, který by neustále obrazově a textově zaznamenával jejich mezinárodní setkání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner