Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala: Situace státu je rozpočtově neudržitelná

(Pavel Hofman)

FOTO: Pavel Hofman

Miloslav Kala i po devíti letech dál povede Nejvyšší kontrolní úřad. Za ty roky se mu podle jeho slov podařilo dosáhnout řady změn, aktuální zpráva NKÚ je ale velmi kritická k postupům vlády Andreje Babiše v roce 2021. Pokud by se pokračovalo v podobném duchu i dál, rozpočtová situace by byla neudržitelná.

Stal jste se znovu prezidentem NKÚ, byl jste jediný kandidát. Jak probíhalo jednání s politickými stranami?
Nevím, jak moc bylo typické či netypické. Jednal jsem se všemi předsedy buď klubů, nebo stran, to bylo různé. Uvedl jsem důvody, proč si myslím, že by bylo dobře, aby na úřadu byla kontinuita. Byly tři. Prvním je předsednictví EUROSAI (Evropská asociace nejvyšších kontrolních institucí), což je úspěch, o kterém se moc nemluví, a také velký závazek a velká povinnost. Druhým je rozestavěný dům pro nás a pro Poslaneckou sněmovnu, a tím třetím je mé přesvědčení, že jsem tady něco dokázal, a tak bych v tom chtěl pokračovat. Všichni mi řekli, že je to zajímavé a že mi dají vědět, pak se dlouho nic nedělo, až mě oslovila pětikoalice, pozvala mě na jednání a poté mi sdělila, že budu nominován. Z tohoto pohledu to bylo jednoduché. O tom, co se dělo v zákulisí, moc informací nemám.

NKÚ je tady od toho, aby politikům říkal často nepříjemné věci. Jak se s nimi pak jedná o pokračování ve funkci?
Bylo to v zásadě příjemné. Vedli jsme diskusi i o určitých výhradách, ale šlo o velmi korektní jednání.

Poslední zpráva NKÚ konstatuje, že meziroční nárůst výdajů v rozpočtu v minulém roce byl jen v poměrně malé míře způsoben výdaji souvisejícími s covidem. Co to znamená, jak si to má laik přeložit?
Toto je jen velmi úzký vý­sek naší zprávy. Konstatovali jsme, že ve druhém roce covidové krize růst výdajů veřejného sektoru neměl s pandemií příliš společného. Pod tuto hrozbu se schovala celá řada výdajů, které s ní přímo nesouvisely. Prudce rostly tzv. běžné výdaje státu. Stát dobře platil své zaměstnance, což může být pozitivní, ale vedle toho nebyl vyvinut žádný tlak na zefektivnění jeho činnosti. Když se dříve přidávalo úředníkům, bylo to podmíněno škrty na druhé straně, například ohledně jejich počtu….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.