Prezident objevil Ameriku, komentuje Sobotka Zemanovy názory na migraci

Eric Drooker

V pořadu Otázky Václava Moravce se dnes střetli premiér Bohuslav Sobotka s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Hlavním tématem byla migrační krize a oba politici se shodli na tom, že hysterie není řešením.

Sobotka zkritizoval Turecko i Řecko za nedostatečné střežení hranic. „Střežit hranice bylo možné už dávno,“ uvedl. S tím souhlasí i Kalousek. „Je opravdu za minutu dvanáct,“ doplnil. „Populističtí stavěči plotů buď úmyslně zamlčují nebo si neuvědomují, jaké následky by bylo rozbití schengenského prostoru,“ prohlásil předseda TOP 09.

(ČTK)

Prezident Miloš Zeman upozorňuje, že migrační krize ještě zesílí, to je podle Sobotky úplně jasné. „Pan prezident objevil Ameriku. My víme, kolik lidí přišlo do Evropy v loňském roce. Je tady obrovský migrační potenciál,“ prohlásil premiér. „My pomáháme balkánským zemím,“ uvedl Sobotka, který považuje za důležité všem těmto zemím být spojencem a oporou.

Kalousek upozornil na fakt, že Evropská unie bude muset změnit své priority zejména v tom, co bude financovat a co bude považovat za důležité. „Bylo by smutné, kdybychom dál financovali cyklostezky, golfová hřiště a Čapí hnízda,“ řekl. Premiér a předseda TOP 09 se neshodli v tom, kde by se měly peníze na řešení migrační krize vzít.

Eric Drooker

„Každé oslabení Evropské unie povede k posílení vlivu Ruska. A to není nic, co by si Česká republika měla přát,“ myslí si Kalousek. „V okamžiku, kdy Evropa zeslábne, bude mít mnohem menší sílu řešit problémy v bezprostředním okolí,“ souhlasil Sobotka. „Imigrantská krize je vážný problém a my se musíme spojit, abychom ji mohli řešit v klidu, ne hystericky,“ shodli se oba politici.

Debata se stočila i k zákonu o referendu, který TOP 09 odmítá. Na změny je potřeba ústavní většina, tj. 120 hlasů. „Alespoň budete mít hřejivý pocit, že máte za sebou i podporu prezidenta republiky, pane premiére,“ smál se Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]