Prezident Pavel dostal pokutu 60 tisíc za netransparentní údaje o dárcích v kampani

Prezident Petr Pavel (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Prezident Petr Pavel | FOTO: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

Pokuta 60 000 korun pro prezidenta Petra Pavla za chyby ve financování prezidentské kampaně je dosud nejvyšší, jakou kdy Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil fyzické osobě. Vyplývá to ze seznamu pokut na webu úřadu.

Pavel dostal pokutu za netransparentní údaje o dárcích v kampani. Člen vedení dohledového úřadu Jan Outlý řekl ČTK, že v přehledu dárců chyběly často údaje o bydlišti a datu narození.

Předchozí nejvyšší sankce udělená dohledovým úřadem fyzické osobě činila 40 000 korun. Dostali ji dva lidé. Jedním byl bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého úřad pokutoval také mimo jiné za nezveřejnění údajů o dárcích.

Druhý člověk s udělenou pokutou 40 000 korun byl Pavel Zítko, který stejně jako Pavel chyboval v kampani pro letošní prezidentské volby. Zítko si například ani nezřídil vlastní volební účet. Ministerstvo vnitra Zítka do prezidentských voleb kvůli nesplnění podmínek ani nepustilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články