Prezident Pavel není o snížené valorizaci důchodů definitivně rozhodnut, míní Karel Havlíček

Karel Havlíček (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

První místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček se domnívá, že prezident Petr Pavel ještě není definitivně rozhodnut o postoji ke sporné vládní novele o snížené valorizaci důchodů. Pavel ve středu novinářům řekl, že veřejnost se jeho rozhodnutí dozví během odpoledne. Středeční jednání s hlavou státu Havlíček popsal jako konstruktivní, vedle různých aspektů návrhu ANO představilo i vlastní řešení ekonomického charakteru, řekl novinářům po schůzce v Hrzánském paláci.

Havlíček uvedl, že prezidentovi společně se šéfkou poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou sdělili argumenty ekonomického, sociálního i ústavně-právního charakteru. „Zdůraznili jsme, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a neměli bychom dopustit to, že bude Ústavní soud řešit za politiky to, že nebyli schopní se dohodnout,“ poznamenal místopředseda sněmovny.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Vláda podle něj zaspala, měla situaci řešit včas, nikoli projednávat novelu ve sněmovně ve stavu legislativní nouze. Podle názoru ANO je také nepřípustná retroaktivita. Podle Havlíčka by červnová valorizace měla být na základě nyní platných zákonných pravidel a mělo by se jednat o úpravě valorizačního vzorce pro příští rok.

„Domníváme se, že definitivně rozhodnut v tuto chvíli není,“ uvedl Havlíček k Pavlově postoji. Nejzásadnějším problémem je podle Schillerové retroaktivita. „Jsme přesvědčeni podle hmotně-právní úpravy, že nárok vznikl 31. ledna, všechna ostatní data už mluví o zpřesnění formou nařízení vlády,“ poznamenala. Pokud by zákon prošel, byla by nabourána důvěra lidí ve stát, míní.

Pavel se podle Havlíčka ptal na řešení ekonomického charakteru, které by mělo hnutí ANO. Místopředseda hnutí poznamenal, že stát bude mít letos mimořádné příjmy, ať už z daní, z ČEZ nebo kvůli inflaci.

Schillerová zopakovala, že pokud prezident novelu podepíše, ANO se určitě obrátí na Ústavní soud. Domnívá se, že na tom nebude spolupracovat s dalším opozičním hnutím SPD, ač to ještě poslanecký klub ANO neprobíral. Pokud by Pavel zákon nepodepsal, chce ANO zabránit ve sněmovně opětovnému přijetí novely.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články