
Právník Aleš Rozehnal, prezident Petr Pavel a dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Od Charty k Ústavnímu soudu – to je podtitul knihy známého pražského advokáta a pedagoga Aleše Rozehnala o Pavlu Rychetském, kterou v pátek pokřtil prezident Petr Pavel. Dlouholetý předseda Ústavního soudu Rychetský v knize, která má formu rozhovoru, vypráví o svém životě a názorech.
Křest se odehrál v sídle CEVRO Univerzity v centru Prahy. Prezident Pavel během křtu řekl, že si Rychetského lidsky i odborně váží, a ocenil, že Rychetský si za svými názory stál i za komunistického režimu.
„Já si mimořádně vážím toho, že jako předseda Ústavního soudu mu vtiskl něco, co z něj dělá opravdu unikátní instituci, se kterou se dnes klidně můžeme chlubit i ve světě,“ řekl prezident.
Jednaosmdesátiletý Rychetský je dosud nejdéle sloužícím předsedou českého Ústavního soudu, v jehož čele strávil 20 let; řekl, že když knihu s Rozehnalem psal, snažil se oživit vzpomínky na svůj dnes už dost dlouhý život a dodal, že je těžší vymýšlet témata a otázky než na ně poté odpovídat.
Rychetský patří k nejvýraznějším osobnostem českého práva po roce 1989. Předtím, než se v srpnu 2003 stal šéfem Ústavního soudu, byl dvakrát ministrem spravedlnosti a ve vládě měl na starosti i legislativu. V minulosti také za sociální demokracii zasedal v Senátu Parlamentu ČR.
Rychetský vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde později vyučoval. Čtyři roky byl členem KSČ, vystoupil z ní v roce 1970. „Vstupoval jsem do KSČ v období, kdy se blížilo pražské jaro, a já na chvíli podlehl iluzi, že je možná obroda, že je možný socialismus s lidskou tváří. Z této iluze mě 21. srpen 1968 definitivně a navždy vyléčil,“ řekl k tomu nedávno Rychetský, který po srpnu 1968 musel z politických důvodů odejít z fakulty a pracoval jako podnikový právník. Mezi prvními podepsal Chartu 77 a v listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum.
Aleš Rozehnal je kromě své advokátní a pedagogické činnosti autorem řady knih. Vedle odborných právnických publikací se věnuje beletrii v žánru blízkém magickému realismu či detektivkám. Jeho kniha „Na opačné straně času“ popisuje dramatické pátrání po patnácté části pozdně starověkého souboru Corpus Hermeticum, přičemž odhaluje tajemství řady symbolických dekorací pražských činžovních domů. Autor také přibližuje práci advokáta, který má díky své profesi možnost pronikat do lidských osudů a často podivných charakterů, a to včetně osobních vlastností soudců.
O soudcích také Aleš Rozehnal hovořil během křtu knihy o Pavlu Rychetském, když vyzdvihl jejich specifické postavení. Soudci jsou podle Rozehnala nadáni takřka božskou mocí při rozhodování o životech a osudech lidí. Soudní rozhodnutí pak mohou připomínat výroky mýtické Pýthie, které se také lidé snažili porozumět, ač někdy marně, dodal Rozehnal.