Prezident Petr Pavel ve středu v Trůnním sále Pražského hradu přijal britského prince Edwarda, bratra krále Karla III. Mluvili o spolupráci Česka a Británie a práci s mladými lidmi, řekla hradní mluvčí Eva Hromádková. Ve Vestci u Prahy zasadil Edward strom do aleje založené ke stým narozeninám jeho otce, v Senátu poblahopřál 42 úspěšným absolventům nejvyšší úrovně studentského programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). V Česku princ Edward, který je zároveň vévodou z Edinburghu, zůstane do čtvrtka.
Princ Edward se s prezidentem setkal už v úterý po svém příjezdu do Česka, Pavel ho pozval do pražské Malostranské besedy. „Jednání bylo velmi přátelské, prezident se s princem potkal už na korunovaci v Londýně a včera (v úterý) se oba setkali ještě neformálně u piva. Bavili se o spolupráci Česka a Británie a zaměření prince Edwarda na práci s mladými lidmi, ta je důležitá i pro prezidenta Pavla,“ popsala setkání Hromádková.
Lipovou alej ve Vestci, která loni vznikla u příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa, Edwardova otce a manžela zesnulé královny Alžběty II., dnes vévoda z Edinburghu dokončil zasazením posledního stromu. V třítisícové obci ho před tím přivítali hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Tibor Švec. Se sázením aleje začali dřívější účastníci programu ceny vévody z Edinburghu.
Program DofE v Česku funguje od roku 1995, v minulém roce se jej účastnilo přes 7000 mladých lidí na více než 320 školách. Každý účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách a následně je plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Program v roce 1956 založil tehdejší vévoda z Edinburghu, princ Philip. V prostorách Senátu ve středu princ Edward předal 42 účastníkům programu, kteří dosáhli zlaté úrovně, odznaky a certifikáty, čímž ocenil jejich píli, vytrvalost a odhodlání.
Mezi oceněnými je například Eliška z nymburského Gymnázia Bohumila Hrabala, která s dalšími vrstevníky vaří a peče jídlo a výtěžek z jeho prodeje dává na dobročinné účely. Zároveň tvoří mapy pro organizaci Lékaři bez hranic. Ladislav z Gymnázia Brno na Slovanském náměstí při expedici během čtyř dnů prošel z Itálie do Chorvatska a jako největší cíl své běžecké pohybové aktivity uběhl maraton.
Ve Středočeském kraji se podle Peckové do programu DofE loni nově zapojilo víc než 500 účastníků a aktuálně je jich přes 800. „Pro naši podporu je klíčové, že program motivuje mladé lidi k aktivitě, k vytrvalosti a k pomoci druhým. Účastníci například jako dobrovolníci pomáhají seniorům, vedou kroužky pro děti, doučují a podobně,“ uvedla hejtmanka.
Na témata související s mladými lidmi klade ve svém prezidentském programu i při svých cestách důraz také Petr Pavel. Je zastáncem snížení věkové hranice prvovoličů na 16 let, při cestách do regionů se setkává se studenty a hodlá připravit komunikační strategii zaměřenou na mladou generaci „s cílem prohlubovat její zájem o politiku a naléhavá společenská témata“.