Prezident Petr Pavel ve středu navštívil Evropský parlament ve Štrasburku. Ráno se setkal s českými europoslanci a soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou. Jednal také s předsedkyní EP Robertou Metsolaovou. Následně na plénu parlamentu vystoupil s projevem, ve kterém hovořil mimo jiné o budoucnosti Evropy, nadcházejících volbách a hrozbě dezinformací.
Pavel v proslovu na plénu EP vyzdvihl důležitou roli této instituce. „Je mi opravdu velkou ctí, že mám dnes možnost vystoupit na plénu Evropského parlamentu. Instituce, která má klíčovou odpovědnost za podobu naší společné evropské budoucnosti. Příští rok tomu bude 20 let, co se na ní podílí i moje země: Česko. Dnes se to zdá jako samozřejmost, ale po většinu minulého století jsme o své zemi svobodně nerozhodovali. Dnes je tomu jinak. Byť jsou někteří, kteří se nám snaží namluvit opak,“ řekl v úvodu.
Připomněl projev Václava Havla před 23 lety. „Před třiadvaceti lety jeden z mých předchůdců a opravdový Evropan a světoobčan Václav Havel mluvil právě v této budově o potřebě neustálé reflexe a kritického zkoumání evropských hodnot, ideálů a principů. Od té doby se naléhavost tohoto úkolu nezměnila. Zajistit, aby se naši občané mohli ztotožnit s principy, které zastáváme, je dokonce ještě důležitější. To je naše úloha jako
politiků: lépe Evropu vysvětlit a zapojit naše občany. Pokud chceme utvářet Evropu, potřebujeme, aby ji pochopili lidé doma,“ uvedl.
Zmínil také nadcházející eurovolby, které se budou konat příští rok. Předvolební kampaň podle něj otestuje demokracie. „Doufám, že poslouží jako příležitost, abychom prokázali, že evropský demokratický duch skutečně žije. Měli bychom se zdržet zjednodušujících řešení a prázdných slibů. Touha překroutit realitu v zájmu krátkodobých politických zisků bude obrovská. My všichni máme obrovskou odpovědnost pojmenovávat problémy tak, jakými ve skutečnosti jsou. Má prezidentská kampaň prokázala, že populismus není jediným prostředkem k volebnímu úspěchu,“ připomněl.
Znovu upozornil na nebezpečí, které představuje ruská agrese, a vyzval státy, ať nepřestávají s podporou Ukrajiny. Prezident řekl, že před 85 lety bylo tehdejší Československo v podobné situaci. „Aby se vyhnuli válce, věřili někteří evropští státníci, že postoupení rozsáhlého československého území Hitlerovi uspokojí tohoto diktátora a vyústí v mírové řešení konfliktu. Tato naděje se nenaplnila. Míru nelze nikdy dosáhnout tím, že přistoupíme na podmínky agresora. Pokud agresor uspěje jednou, bude chtít uspět zas a znovu,“ varoval.
Budoucnost EU vidí prezident v jejím rozšíření. „Jsem přesvědčen, že snaha o plnohodnotnou evropskou budoucnost západního Balkánu a asociovaného tria není jen naší morální povinností. Z dlouhodobého hlediska se jedná o investici do bezpečnosti a odolnosti Evropy a jejích občanů. Už jsme promarnili mnoho času. Politická kultura v některých zemích se mezitím zhoršila. Je v našem zájmu, aby kandidátské země uspěly.
Jejich úspěch bude i naším úspěchem,“ myslí si.
Nakonec varoval před dezinformacemi, které se v poslední době ve veřejném prostotu často objevují. „V mnoha různých tématech se nemusíme shodnout, ale své argumenty bychom neměli opírat o lži a falešná obvinění. S blížícími se evropskými volbami jsme svědky nárůstu dezinformací, které se vytváří a šíří pomocí algoritmů a umělé inteligence. Jde o skutečnou hrozbu, na kterou se musíme všichni připravit,“ řekl s tím, že je proto důležitá spolupráce se soukromými společnostmi, které dominují mediálnímu prostoru.
Ráno se Pavel setkal s českými europoslanci a probral s nimi jejich priority na poslední měsíce jejich mandátu před evropskými volbami, které se uskuteční v červnu příštího roku. Odpoledne Pavel promluví s generální tajemnicí Rady Evropy Pejčinovičovou Buričovou.
Prezident před Štrasburkem v úterý navštívil belgické Bruggy, kde vystoupil v institutu evropských studií College of Europe a pronesl projev při zahájení nového akademického roku.