Prezident Petr Pavel se v Berlíně sejde s kancléřem Olafem Scholzem

Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

S českým prezidentem Petrem Pavlem se při jeho návštěvě Berlína příští týden v úterý sejde německý kancléř Olaf Scholz. Novinářům to řekl mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Pavel se setká také se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a s jeho předchůdcem Joachimem Gauckem. Český prezident si Německo zvolil po Slovensku a Polsku jako třetí zemi, kterou po nástupu do funkce navštíví.

„Tématy budou bezpečnostní situace s ohledem na ruskou útočnou válku proti Ukrajině, ale i mezinárodní, evropské a bilaterální otázky,“ řekl Hebestreit. Poznamenal, že po jednání Pavla se Scholzem nebude žádná tisková konference, neboť je to jen běžné setkání prezidenta s kancléřem.

Pavel do Německa přijede v pondělí 20. března, oficiální program ho ale čeká až v úterý. Hned dopoledne se sejde se spolkovým prezidentem Steinmeierem v jeho sídle v berlínském zámku Bellevue. Zde Steinmeier přivítá Pavla s vojenskými poctami. Po jednání podle úřadu spolkového prezidenta obě hlavy státu předstoupí před novináře.

(FORUM 24)

Český prezident v úterý navštíví také Památník berlínské zdi, setká se s krajany nebo s experty opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční a bezpečnostní politiku a na českém velvyslanectví bude jednat s bývalým spolkovým prezidentem Gauckem. Nového českého prezidenta k sobě pozvala také Německá společnost pro zahraniční politiku (DGAP).

„Svou brzkou návštěvou Berlína hned na počátku svého mandátu vysílá Pavel zcela pozitivní signál,“ uvedl dnes poslanec CDU Knut Abraham. „Praha a Berlín hledí velmi podobně na složitou situaci v Evropě, která je ovlivněna ruskou válkou proti Ukrajině,“ sdělil v prohlášení. Poznamenal, že oceňuje Pavlův zájem o přeshraniční spolupráci, a to i na úrovni regionů. „Spolková vláda by měla českého prezidenta přijmout s otevřenou náručí,“ dodal.

Abraham bude od pondělí nadcházejícího týdne v Praze, kam jede s delegací poslanců ze Saska, Durynska, Saska-Anhaltska a Hesenska. Spolu s Českem podporuje Abraham zlepšení celoroční splavnosti Labe, ve Spolkovém sněmu totiž zastupuje jeden z polabských regionů v Braniborsku.

Do Německa se vydá Pavel znovu v květnu, kdy slíbil bavorskému premiérovi Markusi Söderovi setkání v Selbu v rámci bavorsko-českých oslav. Ty u příležitosti bavorsko-českých týdnů přátelství potrvají 12 týdnů od 19. května do 6. srpna. Akce se koná jako symbol dosavadních úspěchů přeshraničního rozvoje regionů Bavorska a Česka, naplánovány jsou kulturní události na obou stranách hranice.

Bavorsko navštívil Pavel již v únoru krátce po zvolení, když se v Mnichově zúčastnil Mnichovské bezpečnostní konference. Na její okraj se setkal mimo jiné s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a také se Söderem. Bavorský premiér si schůzku s Pavlem vyžádal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články