Prezident se omluvil Schapirovi, na řadě je Ovčáček

Koláž: Ateo

Stal se zázrak – z Pražského hradu zazněla téměř omluva. Prezident, který křivě obvinil amerického velvyslance z neúčasti na oslavách 28. října, prý obdržel informaci od Protokolu prezidentské kanceláře (kolikáté faux pas už způsobili?), a tak se na webu Hradu píše: „Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci.“ Teď je ale na řadě omluva Jiřího Ovčáčka.

Hradní mluvčí má stále větší sebevědomí. To je sice hezké a nelze jinak, než mu to přát – po předchozím angažmá v Haló novinách jej asi zvýšit potřeboval. Jenže to, co předvádí v posledních dnech, už zásadním způsobem zasahuje do českých mezinárodních vztahů a je čas, aby ministerstvo zahraničí začalo konat.

Eric Drooker

Ovčáček získal podivný dojem, že on a jeho šéf mají právo kádrovat velvyslance. Je to zajímavá situace, protože pokud jde o čínskou ambasadorku, ta zase kádruje osazenstvo Hradu. Bylo by ale načase říci, kdo určuje českou zahraniční politiku. Není to Miloš Zeman, a už vůbec ne Jiří Ovčáček.

Mluvčí si na svůj Twitter během osobních oslav zvolení Donalda Trumpa napsal: „Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to významné posílení našich historicky pevných vztahů s USA.“

Přestože Ovčáček rád tvrdí, že jeho slova jsou zároveň slovy prezidenta, zdá se, že se mu situace poněkud vymyká z rukou (a nebo jsme zmateni tím, kdo má kdy narozeniny, protože zeman je má v září). Názory drzého úředníka jsou prezentovány na stejných účtech na sociálních sítích jako prezidentovy a jeho tiskové konference vysílá veřejnoprávní televize, jako by právě hovořila hlava státu.

ČTK

Mluvit hlavě státu do toho, koho udělá mluvčím, nejde. Je však na vládě, aby konečně začala něco dělat s ostudou, která nám tady neustále roste. Ať už to udělá omezením rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky nebo jasnou deklarací toho, kdo rozhoduje o české zahraniční (a ostatně i jiné) politice. Protože pokud kabinet premiéra Sobotky ponechá svět v domnění, že obrazem naší země je člověk, který alespoň dvakrát týdně pronese nějakou lež, přátelí se s nedemokratickými režimy a reprezentuje ho nevychovaný mluvčí, který se cítí jako viceprezident, bude pokřivený obraz České republiky ve světě vinou současné vlády.

Omluva Hradu:

Prezident republiky Miloš Zeman ve svém vystoupení dne 9. listopadu 2016 při příležitosti amerických prezidentských voleb zmínil i neúčast amerického velvyslance na oslavách státního svátku 28. října 2016.

Tuto informaci prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner