Prezident udělal správný krok. Ukázal, že mu jde víc o zemi než o populistické výkřiky

Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Prezident Petr Pavel se rozhodl podepsat zákon o nižší valorizaci důchodů. Ačkoli vyjádřil pochybnosti o ústavnosti celé věci, jasně a srozumitelně vysvětlil, proč tak učiní, a právě jeho důvody by bylo dobré ocenit. Řekl totiž, že nechce zveličovat své vlastní pravomoci a že také nechce, aby o záležitosti rozhodlo, kdo z poslanců během obstrukcí vydrží déle vzhůru. To je dobrá zpráva pro Českou republiku.

Samozřejmě že populisté z hnutí ANO a SPD budou celou věc interpretovat tak, že Pavel slouží vládě Petra Fialy. Je to ale lež. Pavel dal najevo, že nechce zneužívat svoji funkci tak, jak to dělali jeho předchůdci. A že se nebude chovat jako hlava státu, která si vládu a poslaneckou sněmovnu bere coby rukojmí, aby dala najevo sílu. Doufejme, že se Miloš Zeman i Václav Klaus dobře dívali.

Prezident Petr Pavel (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Je také dobře vážit si Pavlova důrazu na to, že své rozhodnutí konzultoval s ústavními právníky a nepasoval se do role někoho, kdo chce určovat, jakým způsobem se bude v naší zemi rozhodovat o ekonomické situaci; protože nic takového prezidentovi republiky nepříslušelo a nepřísluší. Je to dobré znamení, které je zcela v kontrastu s tím, že inaugurace působila spíš jako korunovace.

A dobrou zprávou je také to, že se nejspíše podaří alespoň trochu zbrzdit zadlužování České republiky. Pravdou je, že vzhledem k mimořádným valorizacím a k přídavku k důchodům za vychované děti senioři na rozdíl od zbytku společnosti tíhu současné situace nést nemuseli. Fakt, že dojde pouze k menšímu zvýšení důchodů, není žádné okrádání, není to ani snižování. Je to prostě znamení, že dopady Putinovy války a Babišova rozhazování v předchozích letech se bohužel musí odrazit úplně ve všem.

Ano, nyní proběhnou orgie populismu. Rajchlové, Babišové, Okamurové, ti všichni se budou bít v prsa a volat, že nejasociálnější vláda všech dob obrala babičky a dědečky, kteří teď nebudou mít na jídlo. Je to samozřejmě lež. Pomáhat se musí cíleně, šetřit je ovšem nutné všude. Nezbývá než doufat, že nižší valorizace byl ze strany kabinetu Petra Fialy pouze první krok. A neříkejme tomu kroky nepopulární, jsou to kroky nutné a nevyhnutelné. Jinak to dopadne špatně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články