Prezident Václav Klaus normalizuje lež. Jako známá postava tak deformuje myšlení lidí

Bývalý prezident Václav Klaus (Profimedia)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: Profimedia

Bývalý prezident Václav Klaus je dnes asi nejvýše postaveným antivakcinátorem v České republice. Jeho výrok, že když slyší o očkování proti covidu a chřipce, tak si klepe na čelo, patří mezi nejzásadnější prohlášení v oblasti alternativní medicíny 21. století v České republice.

Média nyní informovala o skutečnosti, ze které jsem dostal strach o zdraví pana prezidenta. Tak jsem pro něj vyhledal několik zcela zaručených alternativních léčebných metod, které by mu mohly pomoci. Potřebuje se totiž vzpamatovat. Zjevně si – ač to zní na první poslech směšně, absurdně a opačně než realita – přestal uvědomovat svůj vliv.

Eric Drooker

Přestal si uvědomovat, že má mimořádný vliv – bez jakékoliv ironie – jako normotvůrce, opinion leader a že je kritériem přijatelnosti konkrétních behaviorálních sekvencí, behaviorálních vzorců, vzorců chování lidí. On je totiž formálně skoro dokonalý, mimořádně známý napříč generacemi, a tak je držitelem „etických klíčů“. A v této roli jako by si neuvědomoval, že takový vliv zavazuje.

V rozhovoru pro týdeník Reflex na otázku, zda se bude se očkovat proti covidu, odpověděl: „Znám mnoho lidí, kteří se nechali očkovat proti chřipce. Ale ťukám se do čela, mě by nikdy nic takového nenapadlo. Stejným způsobem se dívám na současnou variantu chřipky.“ Tím výrokem se stal nejvlivnějším a nejvýše postaveným hlasatelem „alternativní medicíny“, dnes rozšířené pakultury nejrůznějších zázračných směsí bylin a výkalů poletuch, jako je čínská medicína, či léčby léky s ničím, co vzniklo protřepáváním, a cukrem, jako je homeopatie.

Jak začala lež

Bývalou hlavu státu přistihl v pražské restauraci Dejvická 34 včera v poledne čtenář Blesku, který do redakce poslal fotografie přicházejícího Klause. »Šel jsem kolem dvanácté hodiny pro jídlo s sebou. V tom ale do podniku nakráčel pan Klaus. Aniž by měl roušku, šel dál, po schodech dolů, jako by se nechumelilo,« popsal chování exprezidenta čtenář s tím, že vchod hlídali dva Klausovi osobní strážci, napsal Blesk. Blesk nelže. A pokračuje: Někdejší hlava státu odešla z podniku zhruba po hodině a čtvrt v doprovodu ochranky. Blesk kontaktoval i samotnou restauraci. »Pan Klaus je náš věrný zákazník a měl tu objednané jídlo s sebou do krabičky. Stavoval se u nás jen na toaletu,« řekl do telefonu manažer, který nechtěl říct své jméno. Blesk se také snažil kontaktovat samotného exprezidenta. »Bez komentáře,“ reagoval Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Tučně jsou psány výroky, které považuji za velký malér.

Protože když si jde protirouškový prezident posedět do hospody bez roušky, tak je možno to chápat podobně, jako když se dva homosexuální muži velmi okázale líbají, když jde kolem katolické procesí. Jako demonstrativní překročení norem. Je to běžná metoda levicových aktivistů, podobně se ženy ze skupiny Femen veřejně obnažují a v boji za svobodu čehokoliv, co je zrovna in, mávají ňadry do kamer. Proč ale Petr Macinka z Klausova institutu neřekl, jak by bylo asi čestnější, „Pan prezident porušil zákaz na protest proti nim“? On velmi spornou odpověď manažera restaurace prostě odmítl komentovat – a tím potvrdil a normalizoval lež.

Pro pořádek musí zaznít…

Když píšu proti kamarádšoftu ve vládě, nesmím mu propadat sám, to bych si připadal jak volič Andreje Okamury z Pyčobaně. Kalousek mě na**al. Mám ho totiž rád. Myslím si, že je jeden z mála lidí, co byli někde, kde se dá krást, a nekradl. Co o něm desetiletí, po která sleduji dění veřejné, přepíraly noviny, byly vždy a opakovaně kecy. Nikdy mu, na rozdíl od řady jiných politiků, nic špatného neprokázali. Myslím si, že je to rozumný člověk, a tak mě poslední věta toho článku z Blesku na něj mrzí. „Výmluva na toaletu přitom není nic originálního, použil ji při svém prohřešku i Kalousek.“

Lež je většinou špatně

Není norem, ale lze je blbě porušit. Existuje „svatá lež“. Lékař na dotaz ženy, zda její trpící manžel, co se dlouhé minuty před smrtí dusil sám doma a v zoufalství, zemřel v bolestech, v souladu s etikou svého poslání (či služby, ne práce – práce je míň než služba lékaře) lže. Odpoví „ne, měl to, jakoby tiše usnul“. Kdyby mluvil pravdu, způsobí té pozůstalé zcela zbytečnou lidskou bolest, možná celoživotní. Takže jsou okolnosti, kdy je lež eticky žádoucí. Je jich naštěstí málo, protože v naší kultuře je lež vývojově, energeticky i sociálně nevýhodná, nevyplácí se. Je výhodná pro kořistnickou kočovnickou tlupu při kontaktu s jinými lidmi, směrem k cizím (okradeným, ošizeným). U zemědělců (které si na jejich políčku případně okradení vždycky najdou) je tomu naopak. Jsou z ekonomických důvodů poctiví a nelžou. Musí totiž vyjít s okolím. Geny těch, co lhali, šidili a neuměli se domluvit, se nepřenesly. Utloukli je, okradení si je našli na jejich políčku. Kočovník je druhý den fuč, zemědělce najdou.

Současný stav společnosti – neustálé vlny lží a dezinformací – je deformován a poškozen lží víc, než je zvládnutelné. Ale třeba je to celé o Klausově návštěvě restaurace pravda a já panu prezidentovi křivdím. Vyzvednout jídlo trvá pět minut, byl v restauraci 75 minut, ale byl tam na WC. Takže máme věřit tomu, že na ministerstvu úlevy strávil pan prezident 70 minut. A to je alarmující! S ohledem na postoj pana prezidenta k očkování jsem tedy dohledal, co na problém, kvůli kterému musíte být sedmdesát minut na toaletě, říká alternativní medicína.

Kterak na zácpu?

Server Tradiční čínská medicína Vysočina doporučuje přípravek Tong Chang Wan – Sametová strouha. „Pomáhá zvlhčovat střeva a podporuje vytlačení stolice.“

Na serveru Bylinky pro všechny se dočteme v článku Zácpa – byliny, bylinky, babské rady, čaje, režimová doporučení: „Nepravidelné a namáhavé vyprazdňování, kdy je stolice tuhá, suchá a zapáchá, znamená, že látková výměna je zpomalená, je narušena normální funkce střeva, hromadí se hnilobné bakterie a probíhají kvasné procesy, a tak vznikají škodlivé, prudce jedovaté látky. Projímavé účinky mají švestky, sušené švestky, jablka, fíky, jahody, lékořice, syrový hlávkový salát, špenát a kysané zelí.“

A konečně server Bylinky-medy nabízí produkt Mladá pšenice BIO – Zdravý den: „Podporuje pohyb střev a působí proti zácpě.“ A Václav Klaus jistě bioprodukt ocení.

Nepodceňujte zbytnělou prostatu!

Serafin – zdraví na křídlech anděla (odborná poradna Anety Benediktové) uvádí, že pro zmírnění obtíží se zbytnělou prostatou je velmi vhodné užívat přírodní léčbu. Ale: „OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 1924/2006 se u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.“

Ano – Evropská unie je zjevné zlo, pan prezident Klaus to říká už léta!

Článek Homeopatie a prostata (bohužel nepodepsaný) na serveru vilcakul.extra.hu píše: „Homeopatická léčba onemocnění prostaty má dobré výsledky. V akutních stavech se užívá homeopatikum častěji ve vyšší potenci.“ Server mezi jinými homeopatickými prostředky uvádí: „APIS MELLIFICA. Zadržení moče při zvětšené prostatě.“ 

Apis mellifica se jmenuje jedno prodávané homeopatikum. Ovšem – Apis mellifica je také starší název pro Apis mellifera Linnaeus, 1758. Tedy pro včelu medonosnou. Proto by pan prezident možná mohl zkusit každý den na zahradě svého institutu nachytat a rozžvýkat několik včel. Ale – pozor na žihadlo!

Server sugama.cz – projekt Osho Sugama Meditation Center v článku Jak léčit prostatu? píše: „Pro masáž prostaty používejte bio třezalkový olej. Nepoužívejte žádná jiná maziva a ani vazelíny, která se v současnosti prodávají v drogerii. Masáž prostaty je uzdravování prostaty zevnitř, můžete jemně pronikat prstem do konečníku, dokud nenahmatáte jemnou strukturu prostaty, a potom cca deset minut velice jemně masírovat a rozmasírovávat prostatu.“

Lež jako norma chování

Pan prezident Klaus by měl po příslušné masáži zvážit, zda neukončit aktivity ve veřejném prostoru. Takto normalizovat lež, jak předvedl kolem hodiny na WC, si prostě exprezident nemůže dovolit. A už vůbec si to nemůže dovolit prezident, co je – bez jakékoliv ironie – formálně skoro dokonalý. Jediné, co lze jeho veřejnému vystupování vytknout, je příliš viditelná spokojenost se sebou samým. Jinak ale působí (opravdu to není ironie) výborně.

Pokud jej někdo nezná, uvěří, že je mu o deset, patnáct let méně, než ve skutečnosti je. Pokud provedeme vizuální srovnání Zeman x Klaus (stejná věková skupina, Zeman je o tři roky mladší), je to srovnání „vetchý stařec“ x „starší gentleman“. Ve vztahu ke sportu je aktivním hráčem tenisu, nikoliv pasivním sledovatelem fotbalových utkání. Nachází se ve stavu plného genetického vítězství, má velmi úspěšného syna a rád se pochlubí svými mnoha vnoučaty. Jeho novotvary, které rád používá v řeči a kvůli kterým je vysmíván, se uchytily a zlidověly – termíny „nevolby“ či „nerecenze“ používám i já ve svých textech. Muže pera nemůže potkat nic lepšího, než že jeho řečový novotvar zlidoví, je to plné potvrzení kvalit jeho verbálního projevu.

V řeči je Klaus navíc kultivovaný, formuluje přesně, souvisle, nedělá žádné „ééé“ a „abychtakřekl“, a bez ohledu na to, že řada jeho výroků je zcela nevědeckých a nesmyslných, nezavdává nejmenší podezření z nějakého typu demence. Byť na ni má vzhledem k věku statisticky nárok. Je navíc jednak třicet let v pozici „držitele klíčů“, dlouhá desetiletí byl nejmocnějším mužem státu jako premiér i prezident a v rámci ČR to už v podstatě nemůže „dotáhnout dál“. A od devadesátých let je v situaci plné narcistní saturace, jakmile vyjde z baráku. Pokud Václav Klaus jde – třeba obklopen ochrankou – mezi lidmi, tak každé dvě minuty slyší od kolemjdoucích: „Jé, to byl Klaus!“, „Ty vole, Klaus!“, „Jemináčku, to je pan Klaus“ a jiné velmi potěšující zpětné vazby.

Takže má (s Freudem řečeno) mana, lidé mu přisuzují až magickou moc. To, co říká a jak se chová, vytváří společenské normy. Zvlášť proto, že to často říká do televize. Nadpoloviční většina populace chápe pojem „být v televizi“ jako ekvivalent výroku „je to skutečně důležitý člověk“. Takže to, co Václav Klaus předvádí směrem k veřejnosti, má charakter normotvorby. Když něco dělá Klaus, tak je to společensky přijatelné a můžu to dělat taky.

Kauzou s hodinou pobytu na WC však Klaus bohužel vypouští do éteru sdělení „lhát je normální, přijatelné a omluvitelné, protože to dělá Klaus“. A to je strašně špatně. Ano, chápu manažera oné restaurace, že nechtěl Václava Klause „prásknout“ a zalhal o WC. A je to od něj v podstatě slušné a přijatelné – Klausův poklesek „pokryl“, jako správný provozovatel restaurace chránil klienta. Ale to, že Klaus se po návštěvě té restaurace nepřiznal, je problém. Nevzkázal veřejnosti něco jako: „Pochybil jsem, jsem jen člověk.“ Nebo „Byl jsem tam, protože roušky veřejně sabotuji.“ Jeho institut mlčel a nechal ve veřejném prostoru zaznít zjevnou lež. A tím lež pro širokou veřejnosti normalizoval, schválil a posvětil.

Jedním z důvodů současné civilizační krize je lavina dezinformací, lží a nečestnosti. Všichni „držitelé klíčů“ by proto měli být na jakoukoliv vlastní lež ve veřejném prostoru až paranoidně citliví a vyhýbat se jí. Václav Klaus učinil pravý opak. Lež akceptoval, normalizoval a posvětil. Vytvořil a posílil patologickou, škodlivou a nebezpečnou normu, že lhát je normální. Což rozkládá společnost stejně, jako promyšlená propaganda Putinova Ruska.

Pokud chce Václav Klaus, který si je své moci, svého mana zcela jistě vědom, vystupovat veřejně, měl by vystupovat tak, aby byl (omlouvám se za zastaralý termín) vzorem. Když se motá kolem lži tak blízko jako v případě jeho údajného hodinového pobytu na toaletě, tak ale bohužel také vytváří patologickou normu: že lhát je normální. Myslím, že pokud svůj přístup nezmění, měl by se z veřejného života stáhnout. Na propagaci lži v České republice plně stačí pan premiér Andrej Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články