Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Od léta chce stabilní úrokové sazby

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem Česká národní banky Aleše Michla (Kancelář prezidenta republiky)

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem Česká národní banky Aleše Michla | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového guvernéra České národní banky (ČNB). Nástupcem Jiřího Rusnoka, kterému v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže, se stal Aleš Michl.

Zeman již v předminulém týdnu řekl, že má čtyři kandidáty, ale ve výběru má již víceméně jasno. Média v této souvislosti uvedla, že v nejužším výběru jsou vedle Michla nynější viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora, které navrhl prezidentovi Rusnok kvůli zachování kontinuity současné bankovní rady. Už na počátku roku uvedla Česká televize, že podle jejích informací je Zemanovým kandidátem šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

(Týdeník FORUM)

„Máte před sebou těžký úkol. Včera byly publikovány údaje o 14 % inflaci. Dvouciferné inflace bylo dosaženo již před probíhající válkou. Vím, že existují zhruba dvě skupiny ekonomů s výrazně odlišnými názory. První označují inflaci jako poptávkovou a jako lék vidí zvyšování úrokových sazeb. Druhá hovoří o nákladové a v takovém případě je zvyšování sazeb kontraproduktivní. Nepřál bych si, aby došlo k razantnímu poklesu úrokových sazeb, ale na druhé straně se domnívám, že neexistují v současné situaci dostatečné důvody k jejich dalšímu zvyšování.“ řekl Miloš Zeman, který zároveň poděkovala Jiřímu Rusnokovi za vykonanou práci v čele ČNB.

„Chtěl bych mu popřát, aby se mu dařilo co nejúspěšněji naplňovat mandát ČNB,“ popřál svému nástupci končící guvernér Jiří Rusnok

„Od července, kdy povedu bankovní radu, očekávám, že inflace bude kolem 15 procent. Hlavním cílem bude vrátit inflaci na dvě procenta. Předpokládám, že to bude trvat dva roky. Navrhnu stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu a pak se rozhodneme, co dál. Důležité je podpořit vládu v snižování zadlužení,“ prohlásil designovaný guvernér Aleš Michl, který se v závěru proslovu přihlásil k Aloisi Rašínovi a jeho heslu „Pracovat a šetřit.“

Prezident Miloš Zeman na pražském Vítkově (Kancelář prezidenta republiky)

Michl v minulosti mimo jiné působil v Raiffeisenbank a byl externím poradcem někdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Členem bankovní rady ČNB je od konce roku 2018. Aleš Michl hlasoval spolu s dalším členem bankovní rady Oldřichem Dědkem opakovaně proti zvyšování úrokových sazeb. Byli jedinými ze sedmičlenné bankovní rady, kteří tak hlasovali.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. Guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy bankovní rady jmenuje a odvolává prezident republiky.

Na konci června kromě Rusnoka končí šestiletý mandát viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může přitom Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, ale také může jmenovat místo nich i úplně nové členy rady. Zároveň musí jmenovat nového člena sedmičlenné rady za Rusnoka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články