Zeman se vrátil z nemocnice do Lán. Fialu jmenuje premiérem za plexisklem

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

Prezident Miloš Zeman v sobotu odpoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze, kam byl převezen ve čtvrtek. Hospitalizován byl dva dny kvůli tomu, že se nakazil covidem-19. Hlava státu na zámku v Lánech v neděli jmenuje novým premiérem předsedu občanských demokratů Petra Fialu. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář sdělil, že Zeman podobu jmenování odsouhlasil.

Prezident se ve čtvrtek vrátil do Lán po hospitalizaci trvající od 10. října. V sídle prezidenta strávil jen pár hodin a byl opět převeze do nemocnice. Fialu chtěl Zeman původně jmenovat novým premiérem už v pátek na zámku v Lánech. Kvůli nákaze ale svůj program pozastavil, jmenování je tak nově naplánováno na neděli.

()

Prezident ale musí být kvůli pozitivnímu testu v izolaci, podoba ceremoniálu tak nebyla jasná, Mynář ji měl v sobotu s prezidentem prokonzultovat.  Tři zdroje z prezidentské kanceláře pro server iROZHLAS.cz v sobotu pozdě večer potvrdily, že hlava státu Petra Fialu jmenuje v jedné místnosti za plexisklem.

Jmenování premiéra se podle nich uskuteční v místnosti, do které vedou dva vchody. Místo jedněch dveří ale budou podle hradních zdrojů provizorní stěny z plexiskla. Vznikne tak jakýsi oddělený průhledný výklenek, který Zemanovi umožní, aby na Fialu viděl, zároveň ale nedojde k žádnému bližšímu kontaktu obou státníků. Nepodají si například ruce, ani si nepředají žádnou listinu. Prezident tak bude za plexisklem v jedné místnosti spolu s Fialou, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a protokolářem Vladimírem Krulišem.

Zeman proto už v sobotu podle serveru podepsal jmenovací dekret, který se nyní ještě musí vydezinfikovat. Vystaven bude ultrafialovému záření, aby se zlikvidovaly případné zbytky viru, informoval Radiožurnál. V neděli listinu podepíše i Fiala, a to za přítomnosti Mynáře a Kruliše. Podle prezidentova poradce a epidemiologa Romana Prymuly, který se na přípravě podílel, se bude ceremoniálu účastnit co nejmenší počet lidí a všichni budou testovaní na koronavirus.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pátek oznámila, že i na hlavu státu se vztahují přísná karanténní opatření. V izolaci musí každý nakažený koronavirem zůstat 14 dnů. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) proto nemůže být Fiala jmenován v osobním kontaktu se Zemanem.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Svrčinová v sobotu uvedla, že by Zeman s Fialou měli být při ceremoniálu v oddělených místnostech nebo by mezi nimi mohla být úplná skleněná bariéra. Mluvit by spolu mohli například pomocí mikrofonů, řekla České televizi. Izolace, kterou stanovila ÚVN, podle Svrčinové umožňuje být se Zemanem v přímém kontaktu jen členům rodiny nebo zdravotníkům. Podobu jmenovacího ceremoniálu s hlavní hygieničkou konzultoval šéf středočeské hygienické stanice, který k němu dostal žádost z prezidentské kanceláře, s níž věc řeší, doplnila Svrčinová.

„Z naší strany jim bylo sděleno, že žádné výjimky z izolace nejsou možné,“ řekla v sobotu televizi Prima mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová k žádosti o informace, se kterou se na hygieniky obrátila prezidentská kancelář. Informace podle mluvčí středočeští hygienici Pražskému hradu poskytli v pátek.

Předseda občanských demokratů a lídr koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Petr Fiala by s prezidentem chtěl dohodnout i jasný harmonogram jmenování celého kabinetu. Očekává, že by se vláda koalice SPOLU a Pirátů se STAN měla ujmout řízení země nejpozději v polovině prosince. Prezident plánoval od pondělí sérii schůzek s kandidáty na ministry, což však zkomplikuje jeho izolace. S Fialou už nicméně jednou jednal formou videokonference.

O Zemana bude v Lánech znovu pečovat společnost Senior Home Group, která se zdravotní péči o prezidenta začala věnovat po jeho čtvrtečním propuštění z ÚVN. Test Zemana na koronavirus si firma podle člena svého vedení a lékaře Borise Šťastného ve čtvrtek vyžádala kvůli kontaktu prezidenta s nakaženým člověkem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]