Zeman souhlasí s Jurečkou na ministerstvu životního prostředí. Fialovi řekl, proč nepozval Pekarovou a Vystrčila

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Prezident Miloš Zeman souhlasí s tím, že pověří předsedu lidovců a místopředsedu vlády Mariana Jurečku řízením ministerstva životního prostředí. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl po středečním večerním jednání s prezidentem v Lánech. Jurečka by měl funkci zastávat, dokud se nevyjasní situace kolem lidoveckého kandidáta na ministra Petra Hladíka.

Hladík musí vysvětlovat své zapojení do privatizace domů v Brně, kterou vyšetřuje policie. Obviněn není. Funkci opouští ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala ke konci měsíce rezignaci ze zdravotních důvodů.

()

Fiala řekl, že prezidentovi navrhne pověření Jurečky řízením v příštích dnech. Očekává, že místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Jurečka bude funkci zastávat několik týdnů, než se definitivně vyjasní situace kolem Hladíkova vyšetřování. Prezident podle premiéra s navrženým řešením souhlasí a považuje ho za správné. Fiala zopakoval, že pověření řízením ministerstva v řádu týdnů považuje za únosné. Nebylo podle něj z objektivních zdravotních důvodů možné, aby ve funkci pokračovala Hubáčková, i když by to považoval za nejsnazší řešení.

Hladík se měl se Zemanem setkat minulý týden, schůzku ale Hrad zrušil. Policisté mimo jiné zasahovali i v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu, kde končil jako náměstek primátorky. Hladík novinářům řekl, že se na privatizaci nijak neobohatil. KDU-ČSL mu vyjádřila podporu a na jeho nominaci trvá.

Zeman nepozval Pekarovou a Vystrčila 

Zeman premiéru Fialovi na středeční schůzce také potvrdil, že na oslavy státního svátku 28. října na Pražský rad nepozval předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a pravděpodobného příštího předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS). Důvodem je, že nepřišli na předchozí předávání státních vyznamenání letos v březnu. Zeman předsedu vlády ujistil, že pozval všechny členy jeho kabinetu, a to bez ohledu na výhrady k jejich práci. Fiala zopakoval, že on s účastí na slavnostním předávání vyznamenání počítá. Pekarová a Vystrčil v březnu odmítli na Hrad přijít kvůli dřívějším Zemanovým proruským postojům.

„Pan prezident mi sdělil, že pozval všechny členy vlády bez ohledu na to, jaký má názor na kvalitu jejich práce, a že skutečně nepozval předsedkyni poslanecké sněmovny a nepozval předsedu senátu,“ řekl premiér.

(FORUM 24)

Fiala Zemanovi sdělil, že nepozvání ústavních činitelů považuje za chybu. Řekl, že je přesvědčen, že na oslavách státního svátku mají být všichni významní ústavní činitelé a reprezentanti veřejných institucí. Zopakoval, že on se páteční slavnosti zúčastní, protože považuje za podstatné, aby předseda vlády byl na této akci přítomen. „Musíme vidět všechny souvislosti, které oslava státního svátku a udílení státních vyznamenání má,“ poznamenal.

Někteří členové vlády avizovali, že v pátek na Hrad nepůjdou. Fiala řekl, že jejich rozhodnutí respektuje. V sále budou chybět všichni politici Pirátů či TOP 09, informovaly strany na twitteru. Někteří neúčast zdůvodňují pracovními povinnostmi, ale například vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) nedorazí kvůli výhradám k tomu, že Hrad některé ústavní činitele při odesílání pozvánek vynechal. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), k němuž má Zeman od počátku výhrady, řekl, že pozvání nedostal. Nepřijdou také někteří rektoři nebo hejtmani.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články