Prezident Zeman přerušil dovolenou v Lánech. Je v Ústřední vojenské nemocnici

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), sdělil mluvčí hradní kanceláře Jiří Ovčáček. Podrobnosti ohledně zdravotního stavu hlavy státu ani důvod návštěvy, však nesdělil. Že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci, potvrdila také mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Prezident do nemocnice dorazil ze zámku v Lánech.

Podle mluvčího Ovčáčka přijel Zeman do Ústřední vojenské nemocnice z Lán na plánovanou návštěvu. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, ale neprozradil. „Mohu pouze konstatovat, panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity – setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ napsal mluvčí kanceláře prezidenta v SMS.

(Týdeník FORUM)

Že je prezident v péči lékařů, potvrdila také mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. „Mohu potvrdit, že pan prezident v dopoledních hodinách dorazil do nemocnice na lékařskou prohlídku. Jedná se o krátkodobou návštěvu, bližší informace ale nejsme oprávněni sdělovat,“ řekla webu TN.cz.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny ÚVN, kde strávil 48 dní. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman prohlásil, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze ale na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články