Zeman se musí omluvit Šarapatkovi za výrok o neschopnosti. Pokud tak neučiní, hodlá Šarapatka omluvu vymáhat exekučně

Bývalý poradce Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Bývalý poradce Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka | FOTO: FORUM 24

Prezident Miloš Zeman se musí omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za to, že o něm v roce 2017 řekl, že ho vyhodil pro neschopnost. Rozsudek rakovnického soudu ve středu pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Šarapatka u soudů již dříve docílil omluvy od ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba, Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta. Zemanův právní zástupce Marek Nespala avizoval, že proti rozhodnutí podá dovolání.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Omluvu by měl Zeman Šarapatkovi zaslat do sedmi dnů od doručení písemného rozhodnutí soudu.

()

Soudy se již sporem zabývaly v uplynulých letech. Šarapatka nejprve žádal omluvu od ministerstva financí, protože podle tehdejšího právního výkladu nebylo možné prezidenta žalovat přímo za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho.

Spor se tak vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu Šarapatkovu žalobu na ochranu osobnosti z procesních důvodů zamítl. Šarapatka následně podal na Zemana novou žalobu k rakovnickému okresnímu soudu.

„Je to šestý rozsudek, který se vede u soudů všech instancí k této věci. Jsem rád, že nám pravomocně krajský soud dal za pravdu. Rozhodnutí je především obrovský precedent pro příští možné případy lhaní prezidenta republiky, protože i v této chvíli nemáme elementární jistotu, kdo bude příští hlavou státu. I ty nejčernější scénáře by mohly naznačovat, že podobné urážky a lhaní o občanech se můžou opakovat,“ okomentoval rozsudek soudu pro deník FORUM 24 Zdeněk Šarapatka.

Rozhodnutí soudu je podle něj ve veřejném zájmu, protože dává právní sílu občanům České republiky, aby se mohli bránit před zlovůlí politiků. „To je důležité. Jsem rád,“ doplnil.

Pokud se prezident Zeman svému bývalému poradci neomluví, předá Šarapatka věc exekutorům. „Důležité je, že rozsudek je pravomocný a Miloš Zeman se musí písemně omluvit. Pokud to neudělá, tak jsme dohodnuti s mým advokátem, že budeme věc vymáhat exekučně, což si myslím, že se prodraží. Bohužel se to prodraží i prezidentské kanceláři a daňovým poplatníkům. Doufám ale, že k tomu nedojde a že se Miloš Zeman omluví a že nebude v rámci důstojného odchodu do penze zbabělcem, jako byl doposud,“ dodal pro deník FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články