Poté, co prezident Zeman torpéduje kvůli vlastním zájmům BIS, vycházejí najevo další nepřijatelné praktiky. Snaží se ovládnout justici a ovlivňovat konkrétní soudní rozhodnutí. Kdy zasáhne vrchní žalobce Ištvan, který dříve podobné chování označoval za sabotáž?
[ctete postid=“226299″ title=“Kancléř Mynář jde k soudu kvůli prověrce. Hradní kancelář přitom šetří policie“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/09/1033370-445798-385×230.jpg“ excerpt=“U Městského soudu v Praze začíná spor Vratislava Mynáře kvůli bezpečnostní prověrce. “ permalink=“http://forum24.cz/kancler-mynar-jde-k-soudu-kvuli-proverce-hradni-kancelar-pritom-setri-policie/“]226299[/ctete]
Miloš Zeman stupňuje tlaky proti Bezpečnostní informační službě (BIS), zpochybňuje její práci a podkopává její důvěryhodnost. Je jen dobře, že se drtivá většina parlamentních stran, samozřejmě s výjimkou KSČM, k těmto útokům nepřidává a Hrad zůstává ve svém destruktivním úsilí v izolaci.
Baxovo zklamání
Dnes prezident Zeman zapisuje další neméně skandální kapitolu svého působení na Hradě. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa poskytl rozhovor Deníku N (17. 1. 2019), ve kterém popisuje, jak se hlava státu a její spolupracovníci snaží ovládnout justici.
Josef Baxa je respektovaný soudce, který stál v čele Nejvyššího správního soudu do září loňského roku, kdy ho vystřídal Michal Mazanec. V nezvykle otevřené zpovědi projevil zklamání nad chováním Hradu a především prezidenta Zemana, který při vzájemných jednáních nejevil zájem o skutečný stav justice, ale o konkrétní soudní rozhodnutí. Takový stav tu podle něj nikdy v polistopadové historii nebyl.
Vy to máte zařídit
Baxa se zmínil o loňské schůzce, kdy chtěl Zemanovi poskytnout zprávu o kondici Nejvyššího správního soudu v souvislosti s jeho předáním svému nástupci. K tomu však vůbec nedošlo.
„Začal mi přednášet seznam mých takzvaných hříchů, to znamená konkrétní rozhodnutí soudu, která se mu nelíbila. Byly to věci z minulosti, už rozhodnuté. A já jsem mu samozřejmě oponoval, že jde o nezávislá soudní rozhodnutí, že jako předseda soudu na ně naprosto nemám vliv a že je to tak správně,“ uvedl.
Zeman ovšem na nezávislost soudní moci neslyšel. „Ale vy jste šéf, vy to máte zařídit,“ reagoval a poté mu nabízel post předsedy Ústavního soudu. Bylo ovšem zjevné, jak si to představuje.
„Potom začal mluvit o soudním řízení ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. A bylo mi jasné, že dává dost jasně najevo, jak má být rozhodnuto,“ pokračoval Baxa. Na Zemanovu nabídku nereagoval a z jeho kariéry v Ústavním soudu tak sešlo.
Jde o seznamování se stanovisky
Stejně závažná je informace, že se prezident Zeman a jeho spolupracovníci Vratislav Mynář a Martin Nejedlý snažili ještě před jeho jmenováním ovlivnit Baxova nástupce Michala Mazance. Prosazovali přesun některých soudců na Nejvyšší správní soud a vybrali i jeho nového místopředsedu právě namísto Mazance, který povýšil.
Nejprve za tyto změny lobboval prezident, a když Mazanec odmítl, že to není podle zákona a zavedených pravidel možné, nastoupili druhý den v téže věci Mynář s Nejedlým. I tehdy však Mazanec odolal, protože by narazil uvnitř justičních kruhů.
Hradní kancléř Mynář se do podobných aktivit s cílem ovlivnit rozhodování soudů s posvěcením prezidenta pouštěl opakovaně. Týdeník Respekt nedávno přinesl informace o jeho schůzkách s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem. „Na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi líbilo ve věci služebního zákona,“ popsal Šimíček, jelikož Zeman napadl jeho schválenou podobu.
Druhá schůzka byla závažnější, jelikož se týkala kauzy vyšetřované policií kolem Lesní správy Lány, která přímo spadá pod kancléřovu kancelář. Lesní správa a její ředitel Miloš Balák, jehož Mynář vytrvale obhajuje, je podezřelá z rozsáhlých manipulací s veřejnými zakázkami. Tehdy si stěžovala na soudní příkaz k policejní prohlídce.
Mynář arogantně tvrdí, že nejde o ovlivňování, ale o seznamování soudců se stanovisky prezidenta, který ho přikryl, přičemž podobných případů bylo víc. Teprve nyní těmto schůzkám učinil přítrž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který o nich nevěděl. Soudcům, kteří dnes začali mluvit, lze vytknout, že mlčeli až příliš dlouho. Zřejmě kalich trpělivosti přetekl.
BIS ohrožuje hradní okruh
Zeman současně pokračuje v napadání BIS, která dnes patří v rámci NATO k nejlépe ceněným zpravodajským službám. Útoky hradního okruhu jen cíleně oslabují pozici českých tajných služeb u spojenců a nahrávají východním mocnostem.
Proč Zemanovi tolik leží v žaludku právě BIS zmiňující rostoucí aktivity ruské a čínské rozvědky na našem území, a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, který varoval před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE? Protože mu nejdou na ruku a nejsou v souladu se zájmy jeho východních spojenců a jeho bezprostředního okolí.
Koho zajímají trable Huawei?
Koho ale zajímá Zemanovo varování, že je u nás ohrožena investice kontroverzní společnosti Huawei do budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G za 8,5 miliardy korun? Přehlíží, že díky zostřenému přístupu k této čínskou komunistickou vládou ovládané firmě kvůli podezření ze špionáže je v řadě západních zemí vyřazována z tendrů na sítě 5G, a další se k tomu chystají.
Koho zajímají možné trable silných investičních společností typu PPF v Číně kvůli nehoráznému vyhrožování Pekingu? Tady se už nelze ubránit podezření z otevřeného klientelismu, když Hrad otevřeně upřednostňuje zájmy vlivných korporací před českou národní bezpečností.
Zajímají naopak prezidenta, který vystupuje jako obchodní zástupce čínských firem, trable českých živnostníků, po kterých se vozí Babišův represivní aparát? Ani náhodou, naopak jeho vládu pořád chválí.
Autoritářské sklony
Podobné výše uvedené dohadování při obsazování různých postů ve státní správě, i když nepříliš důkazně podložené, dříve vyhodnotil olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan jako „organizované zločinné spolčení“ a „sabotáž“. Takto bylo masivně propíráno v médiích. Stejně tak je trestné ovlivňování soudů. Dnes je zatím ticho po pěšině. Zahájil už vyšetřování?
[ctete postid=“224737″ title=“Prezidentu Zemanovi na BIS nevadí, že nenašla ruské špióny, ale že je naopak našla“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Zeman-Putin-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman zpochybnil výroční zprávu BIS, která varuje před rostoucím “ permalink=“http://forum24.cz/prezidentu-zemanovi-na-bis-nevadi-ze-nenasla-ruske-spiony-ale-ze-je-naopak-nasla/“]224737[/ctete]
Jistěže ne, když svými akcemi vyztužuje současné poměry. Sám před více než pěti lety přijal pozvání na Hrad a asistoval při parlamentním puči, kdy Miloš Zeman na základě jeho zkreslených informací jmenoval svoji nelegitimní vládu. Dnes na Pražském hradě sedí týž prezident s prohlubujícími se autoritářskými sklony, který by nejraději ve vlastní prospěch řídil tajné služby i justici.
Proto je zcela na místě, když se snaha ovlivňovat rozhodování nezávislých soudů přesouvá na půdu parlamentu a už se jí bude zabývat sněmovní podvýbor pro justici a soudní samosprávu. Na jeho jednání jsou pozváni Josef Baxa, Vojtěch Šimíček i kancléř Vratislav Mynář. Mají co vysvětlovat, a zejména ten posledně jmenovaný.