Prezidenti pobaltských zemí a Polska míří do Kyjeva. Návštěvu německé hlavy státu Kyjev odmítl

Německý prezident Frank-Waltea Steinmeier (ČTK)

Německý prezident Frank-Waltea Steinmeier | FOTO: ČTK

Prezidenti Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska dnes navštíví ukrajinskou metropoli Kyjev. Setkat se tam mají se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenskym. Původně se chtěl cesty do okupované země zúčastnit i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Kyjev ale jeho návštěvu, která má být silným znamením společné evropské solidarity s Ukrajinou, odmítl.

„Jsme na cestě do Kyjeva, do města, které od mé poslední návštěvy strašně utrpělo ruskou válkou. Společně s prezidenty Andrzejem Dudou, Gitanasem Nausėdou a Egilsem Levitsem navštívíme Ukrajinu, abychom vyjádřili silnou podporu ukrajinskému lidu. Setkáme se s drahým přítelem prezidentem Zelenskym,“ napsal na sociální síť twitter prezident Estonska Alar Karis. 

Podle litevského lídra Gitanase Nausėdy míří prezidenti do Kyjeva s důrazným poselstvím politické podpory a vojenské pomoci. „Litva bude i nadále podporovat boj Ukrajiny za její suverenitu a svobodu,“ doplnil na twitteru.

Hlavy států pobaltských republik a Polska budou s prezidentem Zelenskym diskutovat o poskytování pomoci ukrajinské armádě a civilistům a také o vyšetřování válečných zločinů. Cílem je postavit před soud ty, kdo jsou za zvěrstva, odehrávající se na Ukrajině, odpovědní.

(Týdeník FORUM)

Německý prezident zůstal doma

Původně se měl cesty zúčastnit i prezident Německé spolkové republiky Frank-Walter Steinmeier. Při úterní návštěvě Varšavy však připustil, že v Kyjevě zřejmě není vítán. „Byl jsem na to připraven. Ale zjevně, a to musím vzít v potaz, si to v Kyjevě nepřáli,“ řekl Steinmeier. Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk už o víkendu řekl, že Ukrajina by uvítala spíše návštěvu kancléře Olafa Scholze. Návštěva prezidenta by podle něj měla jen symbolický charakter. Navíc Ukrajina Steinmeierovi vyčítá jeho podporu plynovodu Nord Stream 2.

Proti tomuto kroku se na sociální síti twitter ohradil bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by prezident země, která chce vstoupit do Evropské unie, neměl veřejně odmítnout setkání s německým prezidentem. „Jedná funkce s funkcí, osobní sympatie stranou. V jejich osobách se měli setkat všichni lidé Ukrajiny a Německa. Volodymyr Zelenskyj to odmítl. Mě to mrzí,“ popsal Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com