Prezidentovo zdraví a věk se projevují na jeho uvažování, říká iniciátor ústavní žaloby na Zemana

foto Pavel Hofman

senátor Václav Láska, Senátor 21 | FOTO: foto Pavel Hofman

Senátoři dnes projednají ústavní žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana. Iniciátoři návrhu, senátoři Václav Láska a Tomáš Goláň (Senátor 21), vytýkají hlavě státu hned osm prohřešků s tím, že zlomovým okamžikem byl pokus o zasahování do justice, když se Hrad pokoušel skrz kancléře Vratislava Mynáře ovlivňovat rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Mezi další body patří například protahování délky vlády prvního Babišova kabinetu bez důvěry Sněmovny. „Zemanovo přání je mít vládu, kterou bude kontrolovat, ale neodpovídá to našim ústavním pořádkům. Žaloba nezpochybňuje volbu, ale zabývá se výkonem mandátu. Jeho demokratický zisk neznamená, že se si může dělat, co chce,“ sdělil pro FORUM 24 Láska.

„Nechci, aby to vyznělo, že pana prezidenta urážím, ale nejsem si jist, že to, jak pan prezident uvažuje, je stále logika zdravého člověka. Trošku se obávám, že prezidentovo zdraví a jeho věk se projevuje i na jeho uvažování, které se někdy vymyká obvyklostech v důsledku těchto dvou faktorů,“ dodává senátor.

Pod dokument se podepsalo více než tři desítky senátorů s tím, že pro doputování k Ústavnímu soudu je nutné schválení 3/5 přítomných senátorů a následně minimálně 120 poslanců. A zatímco v horní komoře by návrh projít měl, sami autoři přiznávají, že v dolní komoře, kde drží většinu Babišova vláda spolu s SPD a KSČM, jsou šance spíše marginální.

Horní komora má ve středu projednat také rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na řemeslníky a lékaře, posílení pravomocí tajných služeb nebo pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner