Prezidentská abolice: Pohřeb právního státu. Babiš je oddaný služebník Zemana, zní z opozice

Politici opozice Ivan Bartoš (piráti), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL) (ČTK)

Politici opozice Ivan Bartoš (piráti), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Na oznámení prezidenta Miloše Zemana o tom, že by zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v případě, že by bylo obnoveno, reaguje také opozice. A její názory jsou jasné: Věc je skandální.

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že nyní je nutné Babiše porazit ve volbách a vyvést zemi z marasmu. Jeho první tweet byl ale jasný: jde podle něj o „tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš“.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že Zeman dříve tvrdil, že by instituce milosti či abolice využil pouze z vážných humanitárních důvodů. Kalousek ironicky dodal, že je proto čas se o Babiše obávat.

K věci se vyjádřil i Zemanův protikandidát z prezidentské volby, senátor Jiří Drahoš. Uvedl, že Zeman v podstatě pohřbívá zbytky důvěry v právní stát.

Europoslanec Stanislav Polčák byl ještě ostřejší. Právní stát dostal podle něj „kopanec přímo do zadnice“.

Bývalý poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek zase dal najevo, že se podobná věc dala očekávat.

A mezi kritiky se přidává i poslanec Vít Rakušan (STAN) s tím, že se jedná o nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se bude případem ještě zabývat.

Twitter

Nakonec šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek připomněl také prezidentův slib před druhým kolem minulé prezidentské volby, kdy řekl, že by se abolicí v tomto konkrétním případě pouze zesměšnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]