Andrej Babiš

1. kolo: 34.99 % | 1 952 213 hlasů | Sečteno: 100 %

2. kolo: 41.67 % | 2 400 046 hlasů | Sečteno: 100 %

Předseda hnutí ANO se svojí kandidaturou na Hrad otálel a oznámil ji až v listopadu, přesto se ovšem stal jedním ze tří favoritů (FORUM 24 / Andrej Babiš / se souhlasem)

Předseda hnutí ANO se svojí kandidaturou na Hrad otálel a oznámil ji až v listopadu, přesto se ovšem stal jedním ze tří favoritů | FOTO: FORUM 24 / Andrej Babiš / se souhlasem

Předseda hnutí ANO se svojí kandidaturou na Hrad otálel a oznámil ji až v listopadu, přesto se ovšem stal jedním ze tří favoritů. Na ministerstvu odevzdal podpisy 56 poslanců hnutí ANO.

Někdejší majitel holdingu Agrofert patřil k nejbohatším a nejvlivnějším podnikatelům a do politiky se rozhodl vstoupit na podzim roku 2011. Svou firmu později převedl do svěřenských fondů. Hnutí ANO se po volbách v roce 2013 stalo vládní stranou a Andrej Babiš nastoupil do funkce ministra financí. Po dalším vítězství ve sněmovních volbách roku 2017 se stal předsedou vlády.

Andrej Babiš byl trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo, ve které jde o podezření na neprávem získanou padesátimilionovou dotaci Evropské unie. Soud, zatím nepravomocně, rozhodl o zproštění viny. Z tohoto dotačního podvodu bývalého premiéra podezříval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Pro podezření na praní špinavých peněz a dotačních úniků je vyšetřován ve Francii a

Expremiér Babiš se zároveň jako bývalý člen komunistické strany soudí na Slovensku. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa měl být důvěrníkem a agentem Státní bezpečnosti. Tvrdí ale, že s StB nikdy nespolupracoval. 

Související články

Další články