Marek Hilšer

1. kolo: 2.56 % | 142 912 hlasů | Sečteno: 100 %

Senátor Marek Hilšer se o funkci prezidenta republiky uchází již podruhé. V minulých volbách skončil na pátém místě (FORUM 24 / Marek Hilšer / se souhlasem)

Senátor Marek Hilšer se o funkci prezidenta republiky uchází již podruhé. V minulých volbách skončil na pátém místě | FOTO: FORUM 24 / Marek Hilšer / se souhlasem

Senátor Marek Hilšer se o funkci prezidenta republiky uchází již podruhé. V minulých volbách skončil na pátém místě. Svou kandidaturu potvrdil 13 podpisy senátorů. Podpořili ho například Adéla Šípová (Piráti), Jiří Drahoš (za STAN), Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) nebo Marek Ošťádal (STAN). Lékař se pokoušel sehnat také podpisy občanů. Nezískal jich ovšem včas potřebných 50 tisíc.

Poprvé na sebe výrazně upozornil v říjnu 2014, když se při tiskové konferenci na Úřadu vlády svlékl do půl těla a demonstroval tak svou podporu Ukrajiny a protestoval proti ruské anexi Krymu.

Hilšer se jako vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy zabývá bojem s rakovinou, je zde pedagogem a působil také v jejím akademickém senátu. Mezi roky 2011 a 2012 se zúčastnil lékařské mise s organizací ADRA a jako dobrovolník působil v Keni. Senátorem za Prahu 2 byl zvolen na podzim roku 2018.

Během kampaně čelil výzvám k odstoupení. Po odstoupení Josefa Středuly ale deníku FORUM 24 napsal, že ve snahách stát se čtvrtým prezidentem samostatné České republiky bude pokračovat. „Rozhodnutí pana Středuly nic nemění na tom, že by snad měl kdokoliv jiný ustupovat z demokratické volby na základě spekulací vycházejících z volebních průzkumů,“ uvedl.

Související články

Další články